Przechowywanie wartościowych rzeczy poza domem

Przechowywanie cennych przedmiotów w domu dla wielu z nas to kłopot. Z braku miejsca i w obawie przed kradzieżą szukamy rozwiązań, które pozwolą nam bezpiecznie składować nasze mienie. Antyki, biżuteria, drogi sprzęt sportowy – te i wiele innych rzeczy możemy trzymać w specjalnych magazynach samoobsługowych lub w skrytkach sejfowych.

Każdego dnia w całym kraju policja odnotowuje kilkadziesiąt włamań do piwnic i garaży. Sprawcy kradną wszystko, co stanowić może jakąkolwiek wartość. Nadchodzący okres zimowy to czas, gdy szukamy miejsca na składowanie naszych rowerów czy drogiego sprzętu sportowego. Jak uchronić swoje mienie od kradzieży? Rozwiązaniem może być self storage, czyli możliwość przechowywania rzeczy w wynajętej dla własnego użytku powierzchni magazynowej. Jeżeli zależy nam natomiast, by bezpiecznie przetrzymać kosztowności takie jak biżuteria czy kolekcje monet warto skorzystać ze specjalnych skrytek i depozytów.

Magazyny samoobsługowe typu self storage to stosunkowo nowe rozwiązanie na składowanie naszych rzeczy. W Polsce branża ta dopiero się rozwija. Dwa tego typu magazyny działają w Warszawie, a od kwietnia również poznaniacy mogą korzystać z tej usługi. Self storage to kompleks specjalnie przystosowanych budynków, w których znajdują się pojedyncze komórki do wynajęcia. Schowków tych używa się najczęściej do przechowywania mebli, sprzętu sportowego i ubrań, a także wszystkich chwilowo zbędnych rzeczy. – Często zgłaszają się do nas klienci, którzy w obawie o kradzieże i włamania, w komórkach self storage chcą składować wartościowe przedmioty takie jak sprzęt komputerowy, obrazy, zestawy do wędkowania czy rowery. – mówi Dorota Sztuba, Project Manager poznańskiego Euro Self Storage Komórki do Wynajęcia. Wiele osób wybiera schowki self storage, ponieważ zły stan piwnic czy osiedlowych garaży uniemożliwia składowanie wartościowych przedmiotów. – W komórce przechowuję swoje obrazy. W poprzednim roku składowałam je w piwnicy i przez to kilka uległo zawilgoceniu, na innych pojawił się grzyb. To oczywiście wyklucza możliwość sprzedaży takich obrazów. Dlatego też zdecydowałam się na wynajęcie komórki – teraz moje obrazy są w suchym i bezpiecznym miejscu – mówi Magdalena Grzesik studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

W odróżnieniu od tradycyjnych piwnic schowki self storage są klimatyzowane, mają odpowiednią temperaturę, która nie pozwala na powstawanie wilgoci. W wynajmowanych powierzchniach można zatem przechowywać wartościowe przedmioty lub te wymagające zachowania większej ostrożności. Dlatego też z komórek self storage korzystają również firmy. W magazynach self storage mogą stworzyć swoje archiwa i przechowywać dokumenty, tym bardziej, że istnieje dodatkowa możliwość wynajmu regałów. Komórkę o powierzchni 2,5 m² , wysokości 3m można wynająć na miesiąc już za 200zł. A schowek metrowy już od 50zł miesięcznie.

– W naszych magazynach klienci mogą bezpiecznie składować rzeczy, których przechowywanie w mieszkaniu, piwnicy czy na strychu stanowi problem. Każdy wynajmujący otrzymuje swoją prywatną kartę wstępu, dzięki której może dostać się do schowka – mówi Dorota Sztuba z Euro Self Storage Komórki do Wynajęcia. – Hala, w której znajdują się magazyny, ubezpieczona jest m.in. od pożaru, a teren magazynu jest przez cały czas monitorowany – dodaje Sztuba.

Jeżeli natomiast chcemy przechowywać biżuterię czy dzieła sztuki, powinniśmy wybrać specjalne skrytki i depozyty. Trzymanie tak cennych przedmiotów we własnym mieszkaniu jest niebezpieczne. Złodzieje potrafią przez kilka tygodni obserwować domy, do których chcą się włamać – w ten sposób wiedzą, jakie cenne przedmioty się w nich znajdują. Część banków w swojej ofercie ma usługę przechowywania cennych rzeczy w specjalnych skrytkach. Kredyt Bank proponuje swoim klientom wynajęcie skrytki sejfowej za 60 zł za miesiąc i 400 zł za rok. W PKO Banku Polskim natomiast swoje rzeczy możemy przechować już od 2 zł za dzień i od 40 zł za miesiąc. Skrytki te pomieścić mogą praktycznie każde mienie, które dla klienta jest wartościowe. Ograniczeniem może być jedynie wielkość przedmiotów. I tak sejfowe skrytki mogą być nieodpowiednie dla dużych obrazów czy antyków. Dostęp do zawartości skrytki ma wyłącznie jej najemca lub osoba przez niego upoważniona, a pomieszczenie, w którym deponuje się rzeczy przez cały czas jest monitorowane przez system alarmowy placówki. – To, co klienci przechowują w skrytkach jest ich tajemnicą. Pracownicy banku nie znają zawartości skrytek. Można się jedynie domyślać, że są w nich przechowywane ważne dla klienta dokumenty, wartościowe przedmioty, zbiory kolekcjonerskie itp. – mówi Konrad Kaczmarkiewicz, specjalista w zespole klientów podstawowych w regionalnym oddziale detalicznym PKO Banku Polskiego w Poznaniu. – Klient podpisując umowę na wynajem skrytki zobowiązuje się, że nie będzie w niej przechowywał materiałów łatwopalnych, broni, substancji wybuchowych, promieniotwórczych itp. – dodaje Kaczmarkiewicz. Należy jednak pamiętać o tym, że skrytki oferowane są jedynie przez część placówek bankowych. – W poszczególnych regionach kraju skrytki sejfowe czy kasety depozytowe są udostępniane klientom przede wszystkim w większych miastach województwa. Wynika to z wielkości oddziału placówki oraz możliwości zainstalowania w niej urządzeń do przechowywania kaset. – podsumowuje Konrad Kaczmarkiewicz.

Po co więc trzymać wartościowe przedmioty w domu, kiedy już za 50 zł miesięcznie możemy wynająć klimatyzowaną, czystą komórkę self storage, albo skrytkę w banku, do której dostęp będziemy mieć wyłącznie my. W ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń i możemy mieć pewność, że nasze mienie jest bezpieczne.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu