Przejdź do treści

Nowy, wzmocniony notebook Lenovo ThinkPad dla uczniów i szkół

Firma Lenovo zapowiedziała wprowadzenie na rynek notebooka ThinkPad X130e, specjalnie wzmocnionego z myślą o zastosowaniach w sektorze edukacji. Notebook jest wyposażony w funkcje, dzięki którym uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także same szkoły mogą w procesie nauczania jak najlepiej wykorzystywać technologie komputerowe.

Zaawansowany edukacyjny notebook ThinkPad X130e działa na jednym z najnowszych procesorów Intel lub AMD oraz szybkim, wbudowanym układem graficznym. Zapewnia łączność bezprzewodową i narzędzia multimedialne spełniające wymogi współczesnej cyfrowej nauki. Ponieważ notebookiem będą posługiwać się dzieci, ThinkPad X130e ma specjalnie wzmocnioną pokrywę górną, klawiaturę i zawiasy. Szkołom spodoba się wydajność, niezawodność i opcje dostosowywania, w tym identyfikatory, modyfikacje BIOS, niestandardowe obrazy dysku oraz szeroki wybór kolorów.

„W ramach naszego projektu Lenovo ThinkTank 2011 zgromadziliśmy setki cenionych pedagogów, a najwyższą pozycję na liście ważnych funkcji zajęła wytrzymałość” — powiedział Tomasz Byskosz, marketing manager firmy Lenovo Polska. „Już od wielu lat produkujemy trwałe urządzenia, które przechodzą pomyślnie wiele wojskowych testów, ale ThinkPad X130e wzmocniliśmy specjalnie z myślą o środowisku edukacyjnym”.

Notebooki o bogatym wnętrzu

ThinkPad X130e pomaga uczniom lepiej wykorzystać czas przeznaczony na naukę. Moc obliczeniowa tego lekkiego, ultraprzenośnego notebooka o przekątnej 11,6 cala została dobrana odpowiednio do wielozadaniowej pracy uczniów przy użyciu procesorów AMD Fusion E-300, E-450 lub Intel Core i3 2367M ULV drugiej generacji. Podczas lekcji multimedialnych sprawdzi się układ graficzny AMD Radeon lub Intel HD, który zapewni uczniom świetne wrażenia wizualne.

„Urządzenie opracowane specjalnie z myślą o doskonaleniu warunków nauczania to podstawa zmian w edukacji” — powiedziała Paige Johnson, strateg edukacyjny firmy Intel. „Notebook Lenovo ThinkPad X130e z procesorem z rodziny Intel Core i3 zapewnia możliwości i funkcje, których potrzebują uczniowie XXI wieku”.

Ważący poniżej 2 kg notebook można łatwo przenosić z klasy do klasy. Bateria wystarczy na cały dzień w szkole, a nawet na rozpoczęcie odrabiania lekcji — do 8,5 godziny. W ciągu typowego dnia w szkole notebooki uczniów są często narażone na działanie ekstremalnych czynników. W związku z tym X130e został wyposażony w różne zabezpieczenia:

  • Gumową osłonę pokrywy górnej tłumiącą uderzenia z boku notebooka,
  • O 33% mocniejsze narożniki, które zmniejszają ryzyko uszkodzeń w wyniku upuszczenia pod kątem,
  • Mocniejsze zawiasy, które wytrzymają nawet najczęstsze używanie notebooka, osiągając aż 30 000 cykli,
  • Wzmocnione i cofnięte gniazda w celu zmniejszenia skutków uszkodzeń,
  • Mocniejszą oprawę z plastiku o grubości 1,2 mm w celu ochrony ekranu z podświetleniem LED.

Notebook ThinkPad X130e jest wyposażony w narzędzia potrzebne we współczesnym, cyfrowym środowisku edukacyjnym. Za pomocą kamery działającej nawet przy słabym oświetleniu uczniowie mogą porozumiewać się ze swoimi kolegami z innych szkół w swojej miejscowości i na drugim końcu świata. Mogą także łączyć się łatwo przez Wi-Fi, a nawet utrzymywać połączenie, przechodząc od klasy do klasy, dzięki funkcji Lenovo Instant Resume. Za pośrednictwem gniazd HDMI i VGA uczniowie mogą prezentować swoje prace klasie przy użyciu projektora lub na ekranie telewizora.

Więcej możliwości, efektywna praca

Z nauką nie można czekać, dlatego firma Lenovo opracowała szybko uruchamiające się komputery, takie jak notebook X130e, które startują w mniej niż 20 sekund przy użyciu technologii Lenovo RapidBoot. Wbudowane narzędzia do rozwiązywania problemów, takie jak Rescue and Recovery i Access Connections pomogą ograniczyć liczbę zgłoszeń do pomocy technicznej. Dzięki nim uczniowie mogą odzyskać uszkodzone pliki oraz łatwo łączyć się z różnymi sieciami Wi-Fi.

Lenovo oferuje ponadto szeroki zakres opcjonalnych usług związanych z notebookiem ThinkPad X130e, począwszy od niestandardowych kolorów. Dzięki usługom Lenovo związanym z obrazami dysków zespoły IT mogą skoncentrować się na doskonaleniu warunków nauki, zamiast na poszukiwaniu sterowników i ręcznym ładowaniu obrazów na poszczególnych komputerach. Usługi związane z identyfikatorami umożliwiają śledzenie komputerów pozostawionych w autobusie lub klasie, a usługi Accidental Damage Protection pomagają kontrolować wydatki związane z naprawą. Jeżeli komputer będzie wymagać naprawy, usługa Lenovo Hard Drive Retention umożliwi ochronę cyfrowych informacji uczniów.

Ceny i dostępność

Notebook ThinkPad X130e będzie dostępny od 20 grudnia za pośrednictwem partnerów biznesowych Lenovo i serwisu www.lenovo.com. Ceny wybranych modeli zaczynają się od około 469 USD. W Polsce komputer pojawi się w pierwszym kwartale 2012.