PGP SA: 27 mln zł na budowę sieci Awizomatów

Polska Grupa Pocztowa SA, alternatywny operator pocztowy świadczący usługi dla klientów biznesowych, zbuduje w ciągu dwóch lat sieć blisko 200 awizomatów w całym kraju. Planowany koszt inwestycji wynosi 27 mln zł.

Awizomaty to nowatorskie urządzenia służące do odbierania korespondencji awizowanej. Adresat wybiera automat, do którego kierowana jest korespondencja w przypadku nieobecności w chwili doręczenia. Gdy przy pierwszej próbie kurier nie zastanie adresata, pozostawia awizo, które oznaczone jest kodem kreskowym, a przesyłkę umieszcza w odpowiedniej przegródce wybranego urządzenia. Odbiorca w dogodnym dla siebie czasie może odebrać list umieszczając uprzednio swój dowód osobisty w czytniku i skanując kod znajdujący się na awizo. Awizomat, po zweryfikowaniu danych, otworzy właściwą skrytkę i wyda przesyłkę.

„Największą zaletą awizomatów jest możliwość odbioru korespondencji przez całą dobę, w wybranej przez siebie lokalizacji. Korzyścią jest także niższa cena jaką będziemy mogli zaoferować naszym klientom za doręczenie listu awizowanego. Awizomaty będą miały w Polsce swoją światową premierę, ale już teraz widać spore zainteresowanie zarówno ze strony klientów, jak i partnerów, którzy wyrazili chęć podjęcia współpracy” – mówi Leszek Żebrowski, prezes Polskiej Grupy Pocztowej S.A.

Polska Grupa Pocztowa zamierza w ciągu dwóch lat zbudować sieć blisko 200 awizomatów w całej Polsce. Pierwsze urządzenia pojawią się w 2012 roku na ulicach miast województwa śląskiego, a następnie podlaskiego, małopolskiego i lubelskiego. Firma szacuje, że koszt projektu wyniesie 27 mln zł, z czego 10 mln zł pochodzić będzie z wnioskowanych dotacji unijnych.

Awizomaty mają za zadanie usprawnić proces doręczania korespondencji poprzez wyeliminowanie konieczności powtórnego awizowania. Usługa jest szczególnie dedykowana osobom, które prowadzą aktywny tryb życia i nie chcą być ograniczane godzinami pracy placówek pocztowych. Dla jak największej wygody klientów maszyny zlokalizowane będą na stacjach benzynowych oraz parkingach przy centrach handlowych i supermarketach. Są to obiekty znajdujące się pod stałym monitoringiem co gwarantuje bezpieczeństwo usługi i eliminuje ryzyko ewentualnych zniszczeń przez osoby trzecie.

Polska Grupa Pocztowa SA prowadzi również rozmowy z sieciami handlowymi dysponującymi odpowiednimi lokalami, wewnątrz których można postawić awizomat i skorzystać z urządzenia przy okazji innych zakupów. Docelowo w całym kraju pojawi się 1000 automatów do odbioru listów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu