Przejdź do treści

Pieskie życie

Wielu z nas bezpieczeństwo bliskich stawia na pierwszym miejscu. Codziennie troszczymy się o zdrowie i życie tych, z którymi czujemy się najbardziej związani. Zdarza się jednak, że zapominamy, iż silne emocjonalne więzi łączą nas nie tylko z ludźmi. W wielu domach status pełnoprawnego, obdarzanego troską i miłością, członka rodziny mają również zwierzęta.

Są nie tylko przyjemnością, ale także obowiązkiem. Czworonożni domownicy są wszak od nas, niczym małe dzieci, całkowicie uzależnieni, a nierzadko zdani wręcz na naszą łaskę. Jak zatem chronić naszych czworonożnych przyjaciół w trudnych momentach, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo sobie i osobom w naszym otoczeniu?

Podstawowym i oczywistym zabezpieczeniem dla naszych pupili powinno być szczepienie ochronne. Obowiązkowe szczepienie przeciw wściekliźnie może nie wystarczyć do utrzymania czworonożnych domowników w dobrym zdrowiu. Decyzja o dodatkowych szczepieniach jest w rękach właściciela i tylko od jego odpowiedzialności zależy los pupila. Tymczasem każdy kociak i każdy szczeniak powinien być zaszczepiony przeciw chorobom, które grożą mu już od pierwszych tygodni życia. Powinniśmy zadbać o profilaktykę chorób zakaźnych, takich jak nosówka i parwowiroza u psów lub panleukopenia i kaliciwiroza u kotów. Szczenięta i kocięta najkorzystniej jest szczepić w tzw. „wczesnym programie szczepień”, gdzie pierwsze szczepienie wykonuje się w 6-8 tygodniu, a przy każdym kolejnym sukcesywnie zwiększa ilość antygenów w szczepionce. Po tak wykonanej serii wytworzy się roczna odporność, dzięki której ograniczymy występowanie chorób zakaźnych, zarówno u zwierząt, jak i u nas, ich właścicieli.

Zwierzęta domowe często tracą życie lub zostają okaleczone w wypadkach drogowych z powodu zaniedbań swoich właścicieli. Niezmiernie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pupila przed podróżą. Wpuszczenie go na tylne siedzenie lub do bagażnika nie zapewni należytej ochrony ani jemu, ani pasażerom. Żywiołowe i hałaśliwe z natury, zwierzęta często rozpraszają kierowców i, niestety, stają się przyczyną wypadków – komentuje ratownik medyczny z firmy Falck Medycyna. W Polsce może nie jest to zbyt popularne, ale na czas jazdy psy powinniśmy przypinać specjalnymi pasami bezpieczeństwa, przeznaczonymi właśnie dla naszych milusińskich. Skutecznym rozwiązaniem dla naszego pupila jest również kontener, w którym zamkniemy go na czas podróży. Złagodzi to obrażenia doznane w wypadku, ale również zapewni bezpieczeństwo osobom trzecim. Zdezorientowane zwierzęta, uciekające po kolizji przez drzwi i okna, mogą spowodować kolejną tragedię. Nawet jeśli uda im się bezpiecznie oddalić z miejsca wypadku, to wysoce prawdopodobne jest, że zginą w wyniku odniesionych obrażeń. Należy pamiętać, że zwierzęta domowe, które w wyniku wypadku zostały zranione lub są w szoku, mogą stać się agresywne i zaatakować członków ekipy ratunkowej. Dlatego niezwykle ważne jest zakładanie pupilom kagańca podczas jazdy, co pomoże w sprawnym przeprowadzeniu akcji ratunkowej – komentuje ratownik medyczny.

Jeśli już dojdzie do nieszczęścia i w wypadku ucierpi jakieś zwierzę, nie możemy pozostać obojętni. Naszym obowiązkiem jest udzielenie mu pomocy. Musimy zatrzymać się i zawieźć je do lekarza weterynarii. Należy je leczyć, a w sytuacji dramatycznej – uśpić. Jednak nigdy nie wolno pozostawiać zwierzęcia na miejscu wypadku. Musimy za wszelką cenę ustalić właściciela i nawiązać z nim kontakt. Nawet jeśli nie jesteśmy sprawcą, tylko świadkiem potrącenia, powinniśmy się zatrzymać. W przypadku, gdy spotkamy błąkającego się psa, należy powiadomić schronisko lub Urząd Gminy.

Jeśli natomiast zauważymy przy drodze martwego psa, powinniśmy zawiadomić służby miejskie, na których spoczywa przykry obowiązek uprzątnięcia padłego zwierzaka. Nasza reakcja w takiej sytuacji może stać się przykładem kształtowania opiekuńczych postaw i przeciwdziałania obojętności na krzywdę zwierząt. Ma to znaczenie szczególnie w edukacji najmłodszych.

Wiele niebezpieczeństw czyha również na naszych milusińskich w domu. Przede wszystkim nie powinniśmy pozostawiać zwierząt bez opieki na czas wakacji. Brak dostępu do wody i pokarmu, zwłaszcza w upalne dni, jest przejawem okrucieństwa i podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności.

Trzymając czworonoga w domu musimy przystosować wnętrze tak, by było dla niego bezpieczne. Podstawową kwestią jest zabezpieczenie przewodów oraz zwrócenie szczególnej uwagi na kominki, świece i inne otwarte źródła ognia. Powinniśmy również wyposażyć drzwi w specjalne wyjście (klapkę) dla zwierząt, umożliwiające im samodzielną ewakuację. Nie zaszkodzi również tabliczka z oznaczeniem, że w domu przebywają zwierzęta. Określenie ich liczby, rasy oraz rozmiaru będzie pomocną wskazówką dla straży np. w sytuacji zagrożenia pożarowego. Jeśli to możliwe, straż powinna zostać poinformowana o tym, że w domu znajdują się zwierzęta i należy je ewakuować. Mieszkając na wsi, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nielegalne wypalanie traw. Zwierzęta, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru tracą orientację w dymie i mogą się zaczadzić.

Pamiętajmy, że zwierzęta domowe to nie tylko wierni towarzysze, lecz również duża odpowiedzialność. Żyjąc z nimi pod jednym dachem, powinniśmy dbać o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Zwierzęta nie zawsze potrafią bezpiecznie poruszać się w świecie urządzonym przez człowieka. Dlatego do naszych obowiązków, jako właścicieli, należy stworzenie dla nich odpowiednich warunków życia. Zwierzęta, tak jak ludzie, powinny być chronione przed nieszczęśliwymi wypadkami. Nigdy nie powinniśmy usprawiedliwiać się potencjalną bezradnością. Nawet w sytuacjach, gdy jesteśmy tylko świadkami, możemy zadzwonić po pomoc i uratować ważne dla kogoś innego życie.