Przejdź do treści

Rekuperacja – oszczędność i komfort świeżego powietrza

Jednym z ciekawszych rozwiązań w branży urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest system wentylacyjny z rekuperacją, który może zapewnić zarówno podgrzewanie, jak i schładzanie powietrza. Początkowo koszt takiej inwestycji może wydawać się duży, jednak pieniądze wydane na rekuperację zwrócą się szybciej, niż myślimy. Rozsądne dopasowanie parametrów systemu wentylacji do naszych indywidualnych potrzeb może zapewnić nam spokój i komfort świeżego powietrza na wiele lat.

Rekuperacja jest to system odzysku ciepła, znajdujący się w centrali wentylacyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacząco obniżymy koszty ogrzewania. Dostępne obecnie na rynku rekuperatory pozwalają odzyskać od 50% do ponad 90% ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Rekuperacja polega na „wyłapywaniu” ciepła wywiewanego po to, by użyć go do ogrzania powietrza wtłaczanego – już przefiltrowanego i świeżego.

Jeśli niezawodność i niski pobór energii przez urządzenie są naszymi priorytetami przy zakupie rekuperatora, powinniśmy zdecydować się na wybór centrali z wentylatorem bazującym na silniku EC. Są to jednostki, które pod względem wydajności wyprzedzają zarówno silniki oparte na prądzie stałym, jak i zmiennym. Ponadto, system EC pobiera nawet o 50% energii mniej, niż klasyczne układy AC. Kolejnymi zaletami tego typu silników są: cicha praca, płynne sterowanie wentylatorem oraz wysoka wydajność już przy niskich obrotach.

Jedną z bardziej pożądanych cech rekuperatorów jest funkcja programowania dziennego lub tygodniowego.  Kiedy warunki pogodowe są dobre, układ wentylacyjny nie musi pracować na najwyższych obrotach, pobierając tym samym duże ilości energii elektrycznej. Funkcja programowania korzystnie wpływa na oszczędność kosztów pracy urządzenia dzięki automatycznej regulacji obrotów wentylatora, w zależności od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

W okresie letnim niektóre pomieszczenia – np. te znajdujące się na poddaszu – mają tendencję do nadmiernego nagrzewania się. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której temperatura wewnętrzna jest wyższa od tej za oknem. Ratunkiem wydaje się być wtedy funkcja letniego obejścia, czyli system by-pass. To nowoczesne rozwiązanie sprawi, że gorące powietrze z pomieszczenia nie trafi ponownie do środka budynku. Świeże powietrze nawiewane do budynku omija wtedy wymiennik ciepła, dając nam komfort niższej, zewnętrznej temperatury.

Centrala rekuperacyjna może zarówno podgrzewać, jak i chłodzić powietrze w pomieszczeniu. Urządzenie musi być jednak wyposażone zarówno w nagrzewnicę, jak i odpowiedniego typu chłodnicę (freonową lub wodną) z automatyką przystosowaną do różnych możliwości montażu, np. w kanale wentylacyjnym. Tym samym osiągniemy pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach wykorzystując jedynie instalację wentylacyjną i nie montując dodatkowego układu klimatyzacji.

Montaż systemu wentylacyjnego to inwestycja na długie lata. Obecne urządzenia wentylacyjne oferują wysoką jakość pracy oraz nowoczesne rozwiązania wentylacyjno-klimatyzacyjne – przy jednoczesnej oszczędności energii oraz kosztów.

Dokładna analiza produktów dostępnych na polskim rynku i ostateczny – rozsądny – wybór zapewnią nam komfort przebywania w pomieszczeniach na wiele lat. System wentylacji z funkcją rekuperacji, w porównaniu z innymi rozwiązaniami, może wydawać się początkowo droższy. Jest to jednak inwestycja długoterminowa, która dzięki późniejszym oszczędnościom eksploatacyjnym pozwoli zwrócić nakład pieniężny związany z zakupem tego rodzaju instalacji.