Przejdź do treści

Twojego prawnika opłaci ubezpieczyciel

Mija pół roku odkąd market ubezpieczeniowy Inseco.pl udostępnił w swojej ofercie ubezpieczenia ochrony prawnej. Dostęp do darmowych usług prawniczych, które zapewnia polisa nie budzi jednak powszechnego zainteresowania. Wyjątkiem są ubezpieczenia kupowane w pakiecie.

Ubezpieczenia ochrony prawnej można kupić w markecie ubezpieczeniowym Inseco.pl, który obsługuje również sprzedaż on-line w serwisie ochronaprawna.com. Kupując ten produkt zapewniamy sobie możliwość obrony interesów prawnych, swoich lub rodziny. Polisa chroni przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z prowadzeniem ewentualnych sporów prawnych. Przydaje się szczególnie np. kiedy niesłusznie otrzymamy mandat, będziemy w sporze z najemcą mieszkania lub sklep nie uzna gwarancji na zakupiony towar.

Pomimo łatwej dostępności produktu, polscy internauci nie wykazują dużego zainteresowania ubezpieczeniami tego typu. Analitycy rynku ubezpieczeniowego wskazują, że główne powody małego zainteresowania są trzy:

  • wysoka cena w stosunku do niskiej szkodowości,
  • brak świadomości ubezpieczeniowej  (trudno wyobrazić sobie sytuację szkodową),
  • obawa przed tematami związanymi z prawem i sądami.

Ochrona prawna dystrybuowana jest w większości w pakiecie, jako rozszerzenie podstawowego zakresu ochrony np. przy ubezpieczeniu komunikacyjnym w leasingu czy assistance, co potwierdza, że klienci nie szukają tego typu ochrony indywidualnie.

– Trzeba jednak uświadomić sobie, że fachowa pomoc prawna jest nieoceniona i potrzebna w najmniej oczekiwanym momencie – mówi Krzysztof Ambroziak, analityk w firmie Blue Media, która jest właścicielem marketu Inseco.pl. – Przed zakupem polisy ochrony prawnej najczęściej odstrasza klientów cena. Warto jednak pamiętać, że koszty pomocy prawnej są zwykle znacznie droższe od wartości polisy – dodaje K. Ambroziak.

Roczne ubezpieczenie ochrony prawnej to wydatek w wysokości ok. 500 zł. Taka polisa zapewnia ochronę rodziny posiadającej samochód osobowy i mieszkanie. Wybierając mniejszy zakres ochrony można ubezpieczyć się już za połowę tej ceny.