Serial WP.TV nagrodzony w USA

Program Polandia, opowiadający o losach obcokrajowców przebywających w Polsce, emitowany w telewizji internetowej WP.TV oraz oficjalnym portalu promocyjnym RP – poland.gov.pl – został wyróżniony w międzynarodowym konkursie projektów internetowych W3Awards; organizowanym przez International Academy of the Visual Arts z siedzibą w Los Angeles.

Cykl wywiadów wideo realizowany przez zespół Wirtualnej Polski pod oficjalnym patronatem portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poland.gov.pl – otrzymał certyfikat „Silver Winner” i srebrną statuetkę W3Awards. Tym samym, to pierwszy serial internetowy z Polski, nagrodzony w międzynarodowym konkursie tej rangi. Projekt składający się jak dotąd z 45 odcinków liczących łącznie ponad 6 godzin, a dostępny za darmo pod adresem polandia.wp.tv, zgłoszony został do konkursu pod hasłem „POLANDIA – there is a country in the middle of Europe”.

Wydarzenie jest tym bardziej bez precedensu, że do tej pory jeszcze żaden podmiot polskiego rynku, zarówno tradycyjnych mediów jak i internetowych, nie zdobył tak cennego wyróżnienia za projekt związany z obrazem ruchomym w Sieci – mówi Stanisław Ulicki, Dyrektor Programowy Wirtualnej Polski – Dlatego tym bardziej cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie laureatów i mamy nadzieję, że wyróżnienie przyznane „Polandii” przyczyni się do wzrostu zainteresowania tematyką internetowych produkcji wideo w Polsce.

Każdy odcinek serialu „Polandia” to luźna wypowiedź obcokrajowca przebywającego w Polsce, który w języku angielskim komentuje różnice kulturowe bądź społeczne, pomiędzy jego rodzinnym krajem, a Polską. Charakterystycznym i wyróżniającym elementem serii jest szczerość w wypowiedzi uczestników, wywołująca często burzliwe dyskusje na forum programu. Cykl powstaje we współpracy z ośrodkami akademickimi prowadzącymi wymiany międzynarodowe studentów, w tym m.in. Szkołą Główną Handlową, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Warszawskim czy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Od momentu uruchomienia serial cieszył się olbrzymią popularnością w Polsce. W ciągu dwóch lat obejrzany został 9 623 112 razy na WP.TV i 1 380 455 na youtube.com, co daje średnio ćwierć miliona (sic!) odtworzeń pojedynczej części.

W mediach spotyka się z reguły bardzo wyważone i tylko pozytywne komentarze obcokrajowców o Polsce. Rzadko otwarcie podejmuje się kontrowersyjne tematy związane z naszym wizerunkiem za granicą, czy negatywnymi stereotypami. Założeniem Polandii jest umożliwienie mieszkającym u nas cudzoziemcom przedstawianie swoich opinii o naszych cechach narodowych i naturze, słabościach i mocnych stronach – wyjaśnia Łukasz Skalik, Kierownik Działu WP.TV i Multimedialnego Wsparcia Portalu, twórca serii – Ostatnio zauważyliśmy też, że coraz częściej komentarze pod nowymi odcinkami publikowane były w językach obcych, w tym szczególnie na youtube.com, z którym mamy podpisaną umowę partnerską. Zachęceni pozytywnym odbiorem również wśród zagranicznej widowni, postanowiliśmy spróbować zgłosić nasz serial do W3Awards.

„Polandia” jest jednym z wielu formatów WP.TV – obok serii „Upd@te”, „Plotkarnia”, „Pixel”, „Ślepa Kliszka” – nagrywanym w całości w multimedialnym studiu Wirtualnej Polski, w oparciu o wykorzystanie tzw. technologii kluczowania obrazu, polegającej na budowaniu tła scenografii przy użyciu animowanych efektów graficznych.

Aby obejrzeć wszystkie odcinki serialu pod rząd w standardowej jakości obrazu, użytkownik musi pobrać na dysk swojego komputera ponad gigabajt danych (1.154 GB). Z kolei w jakości HQ – drugie tyle.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu