Przejdź do treści

Kompleksy biurowe poza centrami miast coraz bardziej popularne w Polsce i Europie

Największą dzielnicą biznesową w Europie jest położona w podparyskim departamencie Haut-de-Seine słynna, ciągle rozwijająca się La Défense. Poza rolą centrum biznesowego La Défense jest ważnym ośrodkiem handlowym, wystawienniczym i rozrywkowym. Z kolei w Londynie w latach 80. XX wieku w miejscu poprzemysłowych doków (Docklands) zaczęto tworzyć atrakcyjną dzielnicę biznesową, która obecnie posiada status nowego centrum finansowego angielskiej stolicy. Warunkiem rozwoju nowoczesnych dzielnic biznesu jest powstanie infrastruktury umożliwiającej dogodną komunikację z innymi obszarami miasta (infrastruktura drogowa oraz transport publiczny) oraz z głównymi portami komunikacji krajowej i międzynarodowej (dworce oraz lotniska). Uwarunkowania te stanowią jedno z głównych kryteriów wyboru lokalizacji dla firm.

Poza łatwiejszym dojazdem umiejscowienie siedziby poza centrum ma kilka innych zalet. Najważniejszą jest z pewnością obniżenie kosztów najmu. Niższe ceny gruntów poza centrami miast umożliwiają obniżenie kosztów inwestycji, a docelowo ustalenie niższych stawek czynszu i opłat eksploatacyjnych (w przypadku gruntów w użytkowaniu wieczystym), co, zwłaszcza przy długoterminowych umowach może przynieść znaczące oszczędności. Inwestycje zlokalizowane poza centrum oferują także z reguły znacznie lepszy współczynnik miejsc parkingowych. Warto pamiętać, że biurowce poza centrum miast, to nowoczesne inwestycje, z dużą możliwością ekspansji, dzięki temu są korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw szybko rozwijających się np. z branży BPO i KPO.

W Polsce współczynnik nowoczesnej powierzchni biurowej przypadającej na mieszkańca jest póki co znacznie niższy niż w Europie Zachodniej. Rozwój rynku nowoczesnych powierzchni biurowych, zwłaszcza w regionach ma znacznie krótszą historię, dlatego zasoby w naszym kraju są nieporównywalnie mniejsze. Co więcej, z poziomu zamożności kraju wynika, że na nowoczesne biuro stać mniejszy odsetek przedsiębiorstw, dlatego większość małych i średnich firm ma swoje biura lub wynajmuje powierzchnie w starszych obiektach, często poprzemysłowych lub zajmuje lokale mieszkalne. Dlatego zasoby biur, które znajdują się w centrach miast w znacznej części zaspokajały popyt. Niemniej jednak we wszystkich miastach regionalnych w Polsce zaczynają powstawać duże parki biurowe, a nawet ich skupiska tworząc poza centralne obszary biznesu. Takie lokalizacje to nie tylko nowoczesne biura, ale i obiekty nastawiane na lekką produkcję i działania rozwojowe, naukowe czy laboratoria. Często tworzą się specjalne strefy ekonomiczne.

Przykładów rozwoju dzielnic zlokalizowanych poza centrum jest coraz więcej. Jednym z ważniejszych jest warszawski Służewiec Przemysłowy. Powstały tu m.in. Horizon Plaza z największą w Warszawie powierzchnią na jednym piętrze wynoszącą 3 700 m2, Marynarska Business Park czy Park Postępu. Innym rozwijającym się obszarem w Warszawie są okolice ul. Poleczki, z największym wielofunkcyjnym obiektem realizowanym obecnie w Polsce – Poleczki Business Park. We Wrocławiu nowe inwestycje powstają niedaleko lotniska oraz obwodnicy. Specjaliści nazywają ulicę Strzegomską nową biznesową dzielnicą stolicy Dolnego Śląska, ulokowały się tu m.in. takie inwestycje jak: Business Garden Wrocław, Wrocławski Park Technologiczny oraz Wojdyła Business Park. Z kolei w Łodzi rozwija się osiedle Teofilów Przemysłowy, w okolicy którego już niebawem powstanie obwodnica, czyli droga S14, będąca łącznikiem zachodniej części miasta z autostradą. Inwestorzy dostrzegają planowany rozwój Łodzi i lokują swoje projekty właśnie w obrębie Teofilowa. W 2011 roku to właśnie tu zostanie oddane do użytku najwięcej nowej powierzchni biurowej w centrum Polski z Parkiem Biznesu Teofilów, czy nową siedzibą firmy Rossman na czele.