Kolęduj ze Starym Browarem

Polskie Święta nierozłącznie wiążą się ze śpiewem i sztuką. W naszej kulturze wciąż obecna jest tradycja przygotowywania świątecznych ozdób czy wizyt kolędników – swoistych prekursorów performance’u, którzy śmiało łączą historie biblijne z apokryfami oraz tradycję teatralną, z elementami musicalu. Stary Browar przygotowując się do nadchodzących Świąt, świadomie odwołuje się do tych tradycji.

Zbliżający się okres świąteczny widać już w Starym Browarze dzięki setkom gwiazdek, wykonanych z trzciny i pomponów z naturalnej włóczki. To rozwinięcie projektu zapoczątkowanego zeszłorocznej zimy, który również powstał przy współpracy ze studiem projektowym Dodoplan. Z tematem powrotu do tradycji zmierzyły się trzy artystki – Dorota Januszek, Iza Brola i Honorata Poznańska, które z inspiracji tradycyjną formą ludowych ozdób zaprojektowały nowoczesny i minimalistyczny wzór gwiazdki. Dodatkowo gwiazdki zostały ozdobione pomponami w sześciu kolorach (fioletowy, biały morski, żółty, szary, niebieski), które zostały zaczerpnięte z barwnych łowickich spódnic, więc także mają odwołanie do twórczości regionalnej.

Obecny projekt celowo rozsadza mainstreamowe wyobrażenia o ozdobach świątecznych. Zamiast bombkowego szkła i plastiku Stary Browar eksponuje swojską trzcinę, a zamiast foliowych łańcuchów – puszyste pompony z naturalnej włóczki. Wszystkie ozdoby zostały wykonane ręcznie z ekologicznych materiałów, łącząc polską sztukę ludową ze współczesnym polskim wzornictwem. Dekoracja jest więc nie tylko pochwałą rodzimych osiągnięć i szacunku do tradycji, ale także artystycznym buntem przeciw komercjalizacji świąt.

Artystyczne związki ze świętami w Starym Browarze wydać nie tylko w dekoracji złożonej z trzcinowych gwiazdek. Elementem wystroju są także dzieła artysty i rzeźbiarza Adama Garnka – to ruchoma Gwiazda oraz Kartka (pocztówka), na której każdy z gości wyrysować może własne przesłanie lub życzenia. Dopełnieniem dekoracji jest minimalistyczna Choinka oraz święcące Rogi obfitości, które można zobaczyć w Atrium.

Podziwianie sztuki to jedno – jednak warto również przy okazji świąt przypomnieć sobie czasy własnoręcznego wykonywania ozdób i samodzielnie złożyć jedną z gwiazdek. Taką okazją są warsztaty, które odbędą się w Starym Browarze w pierwszy grudniowy weekend (3 i 4.12.2011). Wtedy właśnie w Pasażu na Szachownicy artystki Dodoplanu będą nie tylko pomagać warsztatowiczom w tworzeniu gwiazdek, ale również przybliżą zainteresowanym ideę projektu. Wartością warsztatów jest więc nie tylko kolorowa gwiazdka, którą można zabrać do domu, ale także okazja do refleksji nad naturą świąt i przebogatą polską tradycją. Spotkanie trwające półtorej godziny może być jednocześnie okazją do rodzinnego spędzenia czasu i wspólnego wykonania ozdoby, a także impulsem do zatrzymania się w przedświątecznym pędzie.

Dopełnieniem Świąt w Starym Browarze będzie grupa kolędnicza, którą można spotkać w przedświątecznie weekendy grudnia (9-11.12 i 16-18. 12.). Kolędnicy będą nie tylko śpiewem przypominać nam o wartościach zbliżających się świąt, ale również ubiorem inspirowanym tradycyjnymi i regionalnymi formami. Ich ozdobą będą autentyczne ludowe wyposażenie – ręcznie wykonana gwiazda betlejemska oraz malowane maski. W grupie kolędniczej znajdzie się również Gwiazdor w stroju odwołującym się do naszej XIX wiecznej tradycji – obecny w Starym Browarze w opozycji do Świętego Mikołaja. To również znak powrotu do tradycji, którą przygotował Stary Browar na czas tegorocznych Świąt.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu