Bonboniera – nowa usługa Bonus Systems Polska dla działów HR

Bonus Systems Polska, lider rynku nowoczesnych systemów motywacyjnych i lojalnościowych, uchylił rąbka tajemnicy i 24 listopada podczas Warszawskich Dni Rekrutacji po raz pierwszy publicznie zaprezentował swoją nową usługę – Bonbonierę. Jest to dedykowany działom HR innowacyjny „program kafeteryjny”, w którym każdy pracownik może wybrać przez internet takie benefity, jakie chce, spośród dużej puli usług, m.in. kart przedpłaconych, abonamentów (np. opieki zdrowotnej), bonów i wielu innych.

„Bonboniera w znaczący sposób odciąża działy personalne, oferując wachlarz atrakcyjnych benefitów, możliwość rozszerzenia działającej obecnie oferty firmowej oraz efektywną kontrolę budżetu” – powiedział Adam Kompowski, prezes Bonus Systems. Usługa jest oparta o intuicyjny interfejs internetowy. Jej zadanie to zapewnienie pożądanej przez pracowników elastyczności wyboru benefitów oraz wydatkowania środków przeznaczonych na ten cel. „Program kafeteryjny” Bonus Systems usprawni komunikację z pracownikami w zakresie benefitów i przyczyni się do budowy pozytywnego wizerunku pracodawcy. Dedykowany głównie średnim i dużym firmom, jest jedyną kompleksową usługą tego typu na polskim rynku.

Jak podkreślił Krzysztof Kosy, ekspert ds. systemów motywacji pracowników, świadczenia dodatkowe, obok wynagrodzeń zasadniczych, premii oraz nagród, są jednym z bardzo istotnych elementów systemu wynagrodzeń w organizacji, choć często niedocenianym. „Zalety świadczeń dodatkowych na tle innych elementów systemu motywacyjnego to między innymi elastyczność kosztowa, możliwość wyjścia naprzeciw indywidualnym potrzebom pracowników oraz budowanie wizerunku pracodawcy” – powiedział Krzysztof Kosy. Jak dodaje, główną funkcją benefitów jest budowanie lojalności i zaangażowania pracowników. Efektywne zarządzanie benefitami pozwala odpowiedzieć na indywidualne potrzeby pracowników, które mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter. „Rozwiązania z obszaru programów kafeteryjnych zwiększają postrzeganą przez pracowników sprawiedliwość systemu wynagrodzeń, co znacząco wpływa na poziom satysfakcji i zadowolenia zatrudnionych. Badania wskazują, że pracownicy zadowoleni z benefitów rzadziej odchodzą z pracy i deklarują, że benefity są istotnym czynnikiem decyzji o pozostaniu w organizacji” – zaznaczył ekspert.

W ramach Bonboniery pracownicy będą mogli wybierać m.in. spośród różnych kart przedpłaconych, oferowanych przez Bonus Systems, takich jak podarunkowa bonus+, karta restauracyjno-żywieniowa lunch+, karta wakacyjna wakacje+, karta na świadczenia kulturalne kultura+, a także spośród bonów i wielu innych benefitów. Pakiet świadczeń dostępnych w Bonbonierze będzie dobierany indywidualnie, dopasowany do potrzeb pracowników danej firmy i ustalany wspólnie z nią. W Bonbonierze będą mogły znaleźć się benefity oferowane wcześniej przez pracodawcę, pakiet będzie mógł również zostać w każdym momencie rozszerzony o nowe rozwiązania, gdy pojawią się takie potrzeby.

Warszawskie Dni Rekrutacji, najważniejsze wydarzenie w roku dla specjalistów i menadżerów zajmujących się rekrutacją pracowników, odbyły się w dniach 24-25 listopada br. Organizatorem był Employer Branding Institute, a patronat nad wydarzeniem objęli: Akademia Leona Koźmińskiego, Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami oraz portal HRstandard.pl. Podczas ok. 20 prelekcji przedstawiono międzynarodowe trendy, najnowsze wdrożenia, narzędzia i case studies z obszaru rekrutacji i employer brandingu. Bonus Systems Polska był partnerem strategicznym wydarzenia.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu