Przejdź do treści

Pastwa, Minge, Zień, Kallwejt – znani dla deweloperów

Do niedawna ambitną sztukę mogliśmy podziwiać jedynie w galeriach i muzeach, a jej mariaż z architekturą był raczej rzadkością. Od pewnego czasu panuje jednak trend, który pozwala na przeniesienie sztuki, w jej różnych postaciach, do ogólnie dostępnych budynków. Dzięki temu, będziemy mogli oglądać fasady autorstwa Pastwy, hol zdobiony przez Kallwejta czy wnętrza zaprojektowane przez Zienia.

Współpraca artystów z deweloperami i autorami projektów okazała się bardzo owocna. W krótkim czasie powstało kilka inwestycji, w których poza elegancją i luksusem, na pierwszy plan wysuwa się sztuka, w różnych odmianach. Oprócz projektantów mody, którzy podejmują się tworzenia wystroju wnętrz, sztukę do budynków wprowadzają także artyści graficy i rzeźbiarze. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek.

W bliskiej odległości centrum Warszawy, na zielonym Mokotowie, powstaje nowy ekskluzywny apartamentowiec – Rezydencja Naruszewicza. Jest to propozycja dla wymagających, którzy cenią sobie ekskluzywne, urządzone ze smakiem wnętrza. Za ich projekt odpowiada Maciej Zień, jeden z czołowych polskich projektantów mody. Artysta postawił na minimalistyczne połączenia bieli i czerni, mające nawiązywać do francuskich  rezydencji. Całość sprawia wrażenie elegancji i luksusu, nadając wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Jednakże Maciej Zień to nie jedyny projektant, który podjął się trudnej sztuki projektowania wnętrz. Na połączenie sztuki użytkowej z modą, zdecydowała się także Ewa Minge, która zaprojektowała apartament pokazowy w osiedlu domów jednorodzinnych Villa Natura na warszawskim Wilanowie. Całość tworzy niezwykłe połączenie przestronnych, geometrycznych wnętrz z oryginalnymi elementami wyposażenia. Wykorzystanie różnorodnych materiałów oraz elementów wykończenia nadało apartamentowi niezwykle ekskluzywny charakter, a zestawienie skór z miękkim aksamitem ociepliło surowe wnętrza.

Nie tylko projektanci mody decydują się na współpracę z deweloperami. Profesor Antoni Pastwa z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zaprojektował fasadę, mieszczącej się w ścisłym centrum miasta Rezydencji Foksal. Powstałe płaskorzeźby składają się w głównej mierze z motywów kwiatowych, gdzie dominują lilie i słoneczniki. Fasada nawiązuje do stylu przedwojennego, wyraźnie kontrastując z nowoczesnym charakterem reszty budowli.

Sztuka, jakże mocno kojarzona z Pragą, zawita również na Osiedle Gocławska. Jeden z trzech budynków, w którym znajduje się przestronny hol, ozdobiony zostanie przygotowaną na specjalne zamówienie pracą Jana Kallwejta. Grafika, która zajmie większą część ściany, będzie swoistą mapą Pragi, widzianej oczami artysty. Całość będzie utrzymana w stylu modernistycznym, nawiązującym do sztuki współczesnej. Na mapie znajdą się miejsca, które koniecznie należy zobaczyć będąc na Pradze. Każde będzie przedstawione w wyjątkowy sposób.

Sztuka i architektura harmonizują ze sobą. I dobrze się dzieje, że są chętni, aby tę tendencję kontynuować. Elementy szeroko rozumianej sztuki wprowadzone do budynków, otwierają przed projektantami ogromne możliwości, dając jednocześnie masowemu odbiorcy szansę obcowania z czymś oryginalnym i niepowtarzalnym. Z drugiej strony budynki otrzymują swój charakter i indywidualność.