Przejdź do treści

Latający motocykliści w Gdańsku już w najbliższy weekend

Znamy nazwiska reporterów, którzy pojadą 27 listopada do Gdańska udokumentować zmagania zawodników podczas Mistrzostw Świata FMX. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac, bilet otrzymało aż pięć osób. Do wizyty w najbliższy weekend na Ergo Arenie i fotografowania ekstremalnych tricków, wykonywanych przez latających motocyklistów, serwis otoMoto.pl zaprasza wszystkich. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik na temat tego, jak zabrać się do fotografii motoryzacyjnej.

Możliwość wyjazdu na Mistrzostwa Świata we freestyle motocrossie w celu przygotowania reportażu z Night of the Jumps skusiła wielu wielbicieli fotografii i filmu. Na konkurs spłynęło ponad 200 zgłoszeń zawierających foto i wideo relacje z wydarzeń sportowych i motoryzacyjnych. Zwycięzców wybrało jury w składzie: Marcin Świć – dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro, Wojciech Traczyk – redaktor naczelny mojeauto.pl, Przemysław Imieliński – redaktor naczelny fotografuj.pl oraz Marcin Kędryna z MaleMen Magazine. – Wybór nie był łatwy, bo zgłoszone prace prezentowały naprawdę wysoki poziom – podsumowuje obrady Marcin Świć. – Ponieważ ciężko było wybrać cztery najlepsze materiały, postanowiliśmy przyznać jedną akredytację więcej a kolejnym dodatkowym pięciu osobom przyznać wyróżnienia.

Finaliści będą mieli niepowtarzalną okazję sprawdzić się w roli reportera na jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w świecie sportów motorowych. Ich zadaniem będzie uchwycić najciekawsze momenty zawodów Night of The Jumps. A podczas Nocy Skoków będzie się działo! Reporterzy będą mieli okazję uwiecznić najbardziej ekstremalne ewolucje, wykonywane na motocyklach na wysokości niemal trzeciego piętra przez najlepszych zawodników na świecie w ramach Mistrzostw, a także podczas konkursu na skok wzwyż na motocyklu i w trakcie wyścigów równoległych otoMoto Race&Style. Emocji z pewnością dostarczy również praca podczas pokazu jednego z czołowych polskich stunterów, Huberta Dylona „Raptownego”. Reporterzy będą mieli ponadto wstęp na backstage by uchwycić emocjonujące momenty towarzyszące zawodnikom przed oraz po starcie.

Do odwiedzenia Ergo Areny podczas Nocy Skoków zachęcamy nie tylko najbardziej zagorzałych fanów ekstremalnych sportów motorowych, ale wszystkich którzy chcą poczuć przypływ adrenaliny podczas niezwykłego show. Tych, którym uda się w weekend utrwalić ciekawy moment zawodów, zachęcamy do przesyłania zdjęć na adres kontakt@otomoto.pl. Najbardziej oryginalne fotografie zostaną opublikowane na fanpage’u otoMoto.pl na Facebooku i nagrodzone gadżetami motoryzacyjnymi.

Wejściówki na Mistrzostwa dostępne są w sprzedaży na stronie: www.eventim.pl oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży Empik, Media Markt, Saturn na terenie całego kraju. Bilety można nabyć od kilku dni również w ERGO ARENIE – do soboty w godzinach 10-19, a w niedzielę w godzinach 10-15.

Dla wszystkich początkujących fotografów motoryzacji serwis otoMoto.pl przygotował specjalny poradnik – po krótkiej lekturze łatwiej będzie im zrobić naprawdę fajne zdjęcia nie tylko z Night of the Jumps.

  1. Bezpieczeństwo – pamiętaj żadne ujęcie nie jest warte kłopotów, które mogą spotkać Ciebie lub zawodnika, kiedy chcąc uwiecznić jego przejazd, faktycznie uniemożliwisz mu dalsze uczestnictwo w zmaganiach a siebie narazisz na niebezpieczeństwo.
  2. Sprzęt – fotografia sportowa, rajdowa i motoryzacyjna są szczególnie wymagające pod względem możliwości dostosowania parametrów. Niestety wykorzystanie popularnych aparatów ze stałymi obiektywami jest tutaj praktycznie niemożliwe, podobnie jak korzystanie z automatycznych programów. Potrzebujemy dobrego korpusu i co najmniej dwóch obiektywów. Jeżeli chodzi o body – możemy rozpocząć swoją przygodę od lustrzanki takiej klasy, jak na przykład Canon 350D. W dobrych rękach daje ona całkiem przyzwoite wyniki. „Szkło” – tutaj najlepiej mieć dwa obiektywy. Pierwszy ze zmienną ogniskową – na przykład 28-200 lub 28-300 i światłem co najmniej 2.8. Oczywiście możemy używać „ciemniejszych” obiektywów, ale musimy liczyć się z gorszą jakością zdjęć szczególnie jako osoby początkujące. Drugi obiektyw winien być szerokokątny. 50 mm to stanowczo zbyt duża ogniskowa. Z biegiem czasu winniśmy się zaopatrzyć na przykład w obiektyw 11-16 mm. Niezbędna zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy będzie także dobrej klasy lampa błyskowa. Na początku szukajmy sprzętu używanego – zawsze najlepiej kupować go ze znajomym, który dobrze zna się na fotografii. Aby zacząć, niestety musimy wydać trochę pieniędzy. Każdy początkujący fotograf musi liczyć się z wydatkiem ok. 3-5 tysięcy PLN. Z pomocą przyjdą nam oczywiście portale aukcyjne lub ogłoszeń drobnych, takie jak Allegro.pl i Tablica.pl. Często możemy znaleźć tam całe zestawy: body, lampa plus obiektyw.
  3. Jak to zrobić? – Oprócz parametrów ważny jest przede wszystkim kadr. Dobre zdjęcie rajdowe – to nie tylko sylwetka/twarz zawodnika albo samochód. Musimy pokazać skalę wydarzenia, kibiców, otoczenie i przede wszystkim dynamikę. Tutaj królują dwie techniki. Panoramowanie – czyli podążanie obiektywem za samochodem przy dłuższym czasie naświetlania (1/50-1/100 sek.). W ten sposób samochód/motocykl pozostają perfekcyjnie ostre – otoczenie rozmywa sie – co tworzy odwzorowanie efektu ruchu. Ważne jest obranie sobie jednego punktu na którym będziemy się skupiać i trzymać ostrość – może to być na przykład numer startowy na motocyklu. Im mniejsza ogniskowa tym efekt jest silniejszy. Drugą opcją jest wykorzystanie innych elementów zdjęcia, które pokażą dynamikę i ruch, takich jak na przykład piasek, szutr, śnieg, czy woda podczas deszczowej pogody – innymi słowy wszystko, co wydostaje się spod kół pędzącej maszyny. Nie jest koniecznością kurczowe trzymanie się zbliżeń jako głównego motywu. Możemy zrobić naprawdę świetne zdjęcie – na którym zawodnik będzie jedynie elementem pięknej scenerii rajdu. Warianty czasu i przysłony musimy dobierać dynamicznie do warunków oświetleniowych. Pierwsze 2-3 imprezy musimy przeznaczyć na ćwiczenia. Trzeba pamiętać o jednym. Każde zdjęcie musi być perfekcyjnie zaplanowane. Każdy powinien wiedzieć z góry co chce uzyskać – jaki jest cel. Potem z każdym mijającym nas pojazdem dążymy do perfekcjonizmu – idealnej realizacji naszego pomysłu.