Przejdź do treści

Co wrocławianie myślą o Promenadach Wrocławskich?

Vantage Development, inwestor odpowiedzialny za Promenady Wrocławskie, przeprowadził sondaż i ankietę na temat powstającej dzielnicy. Okazało się, że wrocławianie interesują się inwestycją, a zamysł otwartości na rzekę im się podoba. Respondenci wymienili również główne funkcje, jakie powinna spełniać nowa przestrzeń i elementy infrastruktury, które mogą znaleźć się na jej terenie.

Spośród pięćdziesięciorga anonimowo zapytanych w okolicy inwestycji wrocławian, aż 70% słyszało o powstającej dzielnicy. Pośród 58 respondentów, którzy wypełnili ankietę podczas targów redNet (22-23 października, Hala Stulecia) było to odpowiednio 53%. Niemal wszyscy, którzy ocenili projekt Promenady, uważają, że koncepcja kompleksowej zabudowy terenu i otwartość na rzekę jest bardzo dobrym pomysłem.

– Słyszałam o Promenadach – mówi zapytana mieszkanka Nadodrza – Bardzo dobra lokalizacja, świetna inwestycja. Mogłyby tu być przestrzenie sprzyjające spotkaniom – kawiarnie, restauracje oraz wszelkie usługi, tak, żeby po spacerze nad Odrą wejść i odpocząć – dodaje. Jeden z mieszkańców Karłowic zauważa – Dobrze, że budują się nowe mieszkania, że powstaną galerie, sklepy. Ważne, że ten teren będzie zagospodarowany, bo nic w tym miejscu nie działo się przez wiele lat. Mogłyby powstać tereny rekreacyjne, boiska, plac zabaw dla dzieci, galeria. Moim marzeniem jest tramwaj wodny, który w okresie od wiosny do jesieni byłby szybkim środkiem transportu miejskiego, a wzór mogłaby stanowić Wenecja, do której przyjeżdża się chociażby ze względu na dostęp do wody.

Zapytani wskazywali również elementy infrastruktury, które chcieliby zobaczyć w nowej zabudowie. Według wypowiadających się w sondzie, oprócz terenów rekreacyjnych służących aktywności fizycznej i miejsc spotkań, tj. kawiarni, restauracji, których w pobliżu brakuje, udogodnieniem byłyby m.in. kładka nad Kanałem Miejskim Odry i możliwość przejazdu ulicą Rychtalską, która łączy ulice Trzebnicką i Jedności Narodowej oraz galeria handlowa. Respondenci, którzy wypełnili ankietę podzielają zdanie uczestników sondy dodając do najważniejszych obiektów aptekę, przedszkole i promenadę wzdłuż rzeki. Większość oczekuje, że nowa dzielnica będzie miejscem komfortowym, cichym i spokojnym.

– Sondaż i ankieta zostały przeprowadzone w celu identyfikacji społecznych nastrojów i potrzeb względem inwestycji – mówi Roman M. Meysner, członek zarządu Vantage Development SA – Badania są też częścią realizowanej przez nas idei „Buduj z nami nową dzielnicę Wrocławia”, dzięki której każdy zainteresowany ma możliwość zaangażowania się w tworzenie nowej przestrzeni od podstaw i realny wpływ na jej aranżację – uzupełnia.

W odpowiedziach respondentów nie brakowało również porad dla inwestora odpowiedzialnego za Promenady. Budynki muszą wyglądać jak na wizualizacji, wtedy będzie bardzo dobrze – mówi jeden z przechodniów. Pewną konsternację budziło tymczasowe ograniczenie ruchu na ulicy Rychtalskiej, jednak mieszkańcy Nadodrza zdają sobie sprawę, że bez udostępnienia inwestorowi dojazdu do budowy nie sposób zrealizować tak potężnej inwestycji. Na przykładzie Wrocławia widać, że mieszkańcy na takich przebudowach korzystają.

Dzielnica Promenady Wrocławskie powstaje na obszarze Przedmieść Odrzańskich Wrocławia, jednej z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji miasta. Teren ten sąsiaduje m.in. z zabytkowym Starym Miastem. W pobliżu osiedla usytuowany jest główny punkt integrujący wszystkie formy transportu zbiorowego: tramwaje, autobusy i Wrocławską Kolej Aglomeracyjną, co gwarantuje dogodne połączenia ze wszystkimi częściami miasta oraz gminami i powiatami wchodzącymi w skład Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego. Niedaleko znajdują się także trasy wyjazdowe z centrum w kierunku Warszawy i Poznania oraz Autostradowa Obwodnica Wrocławia.

Inwestorem – Vantage Development S.A., wrocławska firma deweloperska, zaś autorem koncepcji urbanistycznej jest Guy Perry wraz z zespołem INVI.