Jeszcze lepsza jakość tkanin Andropolu dzięki nowej maszynie

Kilka miesięcy trwał montaż ogromnej barwiarki w Białostockiej Wykończalni Tkanin. 30-metrowej długości maszyna przechodzi teraz próby rozruchowe, zaraz potem ruszy produkcja.

– Zakup nowej maszyny to inwestycja, która wpływa na dalsze polepszenie jakości naszych produktów, a jednocześnie pozwala oszczędzać koszty – mówi Grzegorz Łukawski, prezes Andropolu, do którego należy białostocka fabryka. – Modernizacja parku maszynowego jest ważnym elementem długofalowej polityki, która zapewni spółce mocną pozycję, jako producenta tkanin specjalistycznych.

Warte kilka mln zł, urządzenie niemieckiej firmy Monforst jest całkowicie skomputeryzowane. Ze względu na imponujące gabaryty, maszyna została dostarczona do zakładu w częściach i przez kilkanaście tygodni była montowana pod nadzorem przedstawiciela producenta.

– Obecnie trwają próby rozruchowe na tkaninie surowej, bez barwienia – mówi prezes BWT, Krzysztof Spólnicki. – Sprawdzamy wszystkie mechanizmy i instalacje. Na przełomie listopada i grudnia, tym razem pod nadzorem technologa z Niemiec, rozpoczną się próby technologiczne z barwieniem tkaniny.

Zaraz potem ruszy produkcja. Do barwionych na niej tkanin wykorzystywane będą między innymi barwniki zawiesinowo-kadziowe, które gwarantują najlepsze parametry jakościowe tkanin.

Andropol może wygrać z konkurencją tanich tekstyliów ze Wschodu jedynie poprzez produkcję wysokiej jakości tkanin, wytwarzanych w krótkich seriach, ściśle pod zamówienia klientów. Nowa inwestycja nie tylko pozwoli rozszerzyć asortyment i gamę kolorystyczną barwionych materiałów, pomoże spółce także łatwiej spełnić najwyższe standardy jakości tkanin mundurowych, określane według kryteriów MON i NATO.

Maszyna jest w pełni zautomatyzowana, zasilana gazem, więc nie tylko ekologiczna, ale też wydajna i oszczędna.

W ostatnich miesiącach park maszynowy BWT wzbogacił się jeszcze o trzy inne urządzenia. Dwa z nich to suszarka bębnowa oraz suszarka gazowa z powlekarką (zastąpiła starą wysłużoną suszarkę). Pozwoliło to na zwiększenie wydajności suszenia i rozszerzenie asortymentu m.in. o tkaniny wodoodporne. Miesiąc temu natomiast pracę rozpoczęła merceryzarka, maszyna służąca do uszlachetniania tkanin bawełnianych.

Andropol SA jest krajowym liderem w produkcji tkanin bawełnianych oraz tkaniny z mieszanek bawełny z włóknami syntetycznymi i jedną z nielicznych już, dużych firm, działających w branży przemysłu lekkiego. W skład grupy wchodzą spółki z branży tekstylno-włókienniczej z Białegostoku i Andrychowa.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu