Rusza festiwal Teatralny w Kochanowskim

Już po raz 17. warszawscy licealiści będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności aktorskie i reżyserskie. W dniach 25-27 listopada odbędzie się Festiwal Teatralny organizowany przez uczniów XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Warszawie.

Trwające trzy dni święto teatru to drugi najstarszy szkolny festiwal teatralny w Warszawie. Już od 17 lat na scenie w „Kochanowskim” uczniowie przedstawiają swoje interpretacje sztuk teatralnych. Repertuar jest bardzo różnorodny – od klasycznych „Romeo i Julii” czy „Scenariusza dla trzech aktorów”, przez adaptacje wybitnych tekstów kultury, takich jak „Mistrza i Małgorzata”, aż po własne scenariusze, które czerpią inspirację z rozmaitych źródeł. Młodzi artyści będą oceniani przez jury, w którego skład wchodzą znani aktorzy, reżyserzy, pedagodzy teatralni i inne osoby związane z teatrem. W tym roku w jury zasiądą: Marta Ogrodzińska (reżyserka teatralna), Bartłomiej Topa (aktor), Mateusz Żurawski (teatrolog), Wojciech Szarowski (teatrolog, nauczyciel wiedzy o teatrze w „Kochanowskim”) oraz Jerzy Kunicki (dyrektor liceum).

Przedsięwzięcie, od początku do końca tworzone przez uczniów XXVIII LO, na stałe wpisało się w tradycję szkoły. Co roku gromadzi wielu widzów – w 2010 r. wzięło w nim udział ponad 2000 osób.

Młodym adeptom aktorstwa i reżyserii pomagają również uznane osoby ze środowiska teatralnego – m.in. Krystyna Janda, Piotr Cieplak, Andrzej Chyra oraz aktorzy m.in. Teatru Współczesnego czy Teatru Dramatycznego, którzy dzielą się swoim doświadczeniem oraz udzielają cennych porad.

Festiwal Teatralny co roku wspiera szerokie grono patronów i partnerów, m.in. Prezydent m.st Warszawy – Hanna Gronkiewicz – Waltz, Burmistrz Mokotowa – Bogdan Olesiński, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), Instytut Badań Edukacyjnych (IBE), a także znani aktorzy, wśród których znajdują się Krystyna Janda, Magda Umer, Borys Szyc, Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Pszoniak i wielu, wielu innych.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.festiwalteatralny.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu