Polskie firmy ruszają na podbój Europy

Europejska domena zyskuje sobie nad Wisłą niemałą popularność. Adresy stron internetowych polskich firm coraz częściej kończą się .EU. Eksperci działający na rynku domen twierdzą, że to dzięki kryzysowi i umacniającej się walucie rodzime firmy coraz częściej interesują się domenami z końcówką .EU. Najpopularniejszym polskim rejestratorem dla tego europejskiego rozszerzenia, tak samo jak w przypadku domeny krajowej .pl jest firma home.pl.

Od niedawna możemy obserwować nowy trend w Internecie stawiający na lokalizację stron internetowych w wymiarze kontynentalnym, np. .ASIA dla obszaru Azji. W Europie inicjatywa mająca na celu popularyzację adresacji .EU w duchu jednoczącego się kontynentu zakończyła się sukcesem. Polska jest jednym z krajów, który przychylnie przyjął nowe rozszerzenie i znajduje się na 5 miejscu wśród 27 państw członkowskich Unii Europejskiej pod względem liczby zarejestrowanych domen .EU z sumą 6% udziału w rejestrze.

Eksperci z branży domenowej wzrost popularności domen z końcówką .EU tłumaczą wieloma czynnikami. Przedsiębiorcy dostrzegli w domenie .EU szansę na znalezienie alternatywy dla polskiego rejestru, w którym większość atrakcyjnych nazw jest zajęta. Firma home.pl, która obsługuje przeszło 63 tys. europejskich adresów na podstawie przeprowadzonych wewnętrznych badań twierdzi, że obserwowany wzrost sprzedaży domen .EU to również efekt silnej waluty zachodniej, która zwiększa opłacalność działań sprzedażowych na rynkach Starego Kontynentu.

– „Popularność europejskiej domeny w Polsce nie powinna nikogo zaskakiwać. Coraz więcej krajowych firm otwiera się na działalność zagraniczną, a adres  witryny internetowej zakończony .EU jest dobrze odbierany w całej Europie. Cieszymy się, że home.pl jest najczęściej wybieranym rejestratorem rozszerzenia .EU w Polsce. Wierzymy również, że przedsiębiorcy wybierają naszą firmę nie tylko dla domeny, ale również przez bardzo dobre warunki jakie im tworzymy w kwestii promocji ich biznesu” – mówi Marcin Zmaczyński, Kierownik Produktu Domeny, home.pl.

Wśród sumy 3,4 mln zarejestrowanych  domen .EU niemal 40% jest wykorzystywanych w celach związanych z biznesem. Od udostępnienia rejestracji europejskiej domeny w 2006 r. rejestr systematycznie rośnie. W ub.r. tempo wzrostu wyniosło 6%. Według ostatniego raportu Polacy w sumie zarejestrowali już przeszło 200 tys. domen .EU, z czego wynika, że na dziesięć zarejestrowanych domen polskich przypada prawie jedna domena europejska. Polski rejestrator home.pl jest dwunastym na świecie, najczęściej wybieranym rejestratorem domen z końcówką .EU.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu