Mieszkania pod klucz najbardziej poszukiwane – komentarz Zbigniewa Juroszka, Prezesa ATAL S.A.

Na rynku mieszkaniowym dostępnych jest obecnie dużo gotowych mieszkań do odbioru. Największy odsetek takich lokali jest w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Taka sytuacja wynika m.in. z nasycenia rynku oraz silnie sprecyzowanych oczekiwań Klientów, którzy coraz częściej szukają na rynku pierwotnym projektów gotowych do natychmiastowego zamieszkania. Kupujący cenią swój czas i oczekują, że to deweloper wykończy ich mieszkanie – jednak zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Na rynku coraz więcej firm oferuje takie rozwiązania swoim Klientom, a zapotrzebowanie na nie potwierdzają dane sprzedażowe.

Dane GUS z tego roku pokazują, że kupujący nadal poszukują większej liczby pokoi na mniejszej powierzchni. Ale klienci decydując się na zakup mieszkania coraz częściej oczekują nie tylko wysokiej jakości wykonania, dogodnej lokalizacji i atrakcyjnej ceny. Coraz ważniejszym czynnikiem staje się też to, czy deweloper oferuje wykończenie mieszkania pod klucz. ATAL swój „panel wykończeniowy” wprowadził do oferty w 2010 r. Od tego momentu obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania Klientów takimi mieszkaniami, a nasze biura sprzedaży w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach zanotowały kilkunasto procentowy wzrost zainteresowania kupnem mieszkań. Dziś połowa sprzedawanych przez nas mieszkań to lokale w pełni wykończone.

W ramach panelu wykończeniowego oferujemy m.in. gładzenie i malowanie ścian, kładzenie podłóg, ale i wykończenia łazienki z montażem armatury, luster itd. Klient ma zawsze do dyspozycji kilka wzorów i kolorów paneli, płytek czy kilka rodzajów armatury. Taka oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że kupując wykończenie mieszkania od dewelopera, Klient może istotnie zaoszczędzić. W ATALu różnica w cenie za mkw mieszkania wykończonego a w stanie deweloperskim zaczyna się już od 100 zł (np. Bronowice Residence w Krakowie). W niektórych przypadkach wykończenie mieszkania oferujemy gratis, jak np. Bronowice Apartamenty w Krakowie czy Ligota Park w Katowicach.

Dziś rynek mieszkaniowy to rynek Klienta – Klienta, którego oczekiwania stale się zmieniają. Biorąc pod uwagę coraz większe ograniczenia, jakie nakładane są na kupujących mieszkanie (m.in. rekomendacje S i T dotyczące udzielania kredytów hipotecznych przez banki), klienci coraz częściej poszukują ofert kompleksowych i spełniających ich najwyższe oczekiwania. Mieszkania wykończone pod klucz to oferta ciesząca się coraz większym zainteresowaniem – spodziewam się zatem rosnącego na nią popytu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu