Historia samochodów terenowych w grudniowym numerze OFF-ROAD PL Magazynu 4×4

Początki pierwszych aut z napędem na cztery koła do łatwych nie należały. Już ponad 100 lat temu, kilkadziesiąt lat przed II Wojną Światową, konstruktorzy zaczęli zastanawiać się nad rozwiązaniami przenoszącymi napęd na obie osie. Każdy, kto jest żywo zainteresowany współczesnym rynkiem aut 4×4 z pewnością chętnie zapozna się z genezą tego typu pojazdów, zwłaszcza, że temat obfituje w wiele interesujących historii opartych – jak to bywa w początkowej fazie powstawania oryginalnych i niedostępnych dotąd rozwiązań – na próbach i błędach.

Redaktor Naczelny – Tomasz Konik: Jeszcze przed 1900 rokiem, małżonka inżyniera i wynalazcy Karla Benza, wraz z nastoletnimi synami, pokonała zbudowanym przez męża, trzykołowym automobilem, liczącą ponad 100 km trasę – Benz Patent-Motorwagen Nummer 3 był wersją rozwojową Benz Patent-Motorwagen Nummer 1 z 1885 roku. Niedługo potem konstruktorzy i mechanicy zaczęli zastanawiać się nad poprawą parametrów trakcyjnych pojazdów.

Kilka lat później, znany brytyjski konstruktor i wynalazca stworzył tzw. koło kroczące – skonstruował i opatentował kołowy system przeniesienia i rozdziału napędu ciągnika parowego. Wystarczy nadmienić, że do napędu czterech kół wykorzystywał trzy mechanizmy różnicowe. Jak historia potoczyła się z upływem lat? Kto jeszcze pokusił się o mniej lub bardziej udane próby stworzenia auta 4×4 z prawdziwego zdarzenia i jak wyglądały konstrukcje, które przeszły już do lamusa? Rozwinięcie tego niezwykle interesującego tematu znajdziecie w numerze grudniowym OFF-ROAD PL Magazynu 4×4.

W numerze ponadto szereg innych interesujących tematów, między innymi – porównanie dwóch wersji silnikowych luksusowego, brytyjskiego SUV-a, który właśnie zawitał do Polski – Range Rovera Evoque, dwie mocne Toyoty – Hilux i Land Cruiser 150, wrażenia z jazdy Volvo XC60, przegląd sportowych skuterów śnieżnych, wyprawa do odległej i pięknej Islandii, relacja z rajdu RMF Marocco Challenge, a dla miłośników gadżetów – konkurs z nagrodą w postaci kubków termicznych La Playa. Numer dostępny będzie w sprzedaży już od 23 listopada.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu