Airbus Military – wiodąca firma na polskim rynku

Airbus Military to nowa marka obejmująca działalność przedsiębiorstwa EADS-PZL “Warszawa-Okęcie” S.A., najstarszego producenta samolotów w Polsce przejętego w roku 2001 przez EADS CASA (obecnie Airbus Military). Firma posiada także oddział w Mielcu, który w przyszłości stanie się centrum doskonałości działań związanych z ochroną środowiska.

Ta istniejąca od wielu lat polska firma zatrudnia ponad 500 osób w dwóch zakładach mieszczących się na Okęciu oraz w Mielcu. Oferuje ona szeroki zakres usług, poczynając od projektowania i produkcji złożonych podzespołów, aż po projektowanie, rozwój i produkcję niewielkich samolotów szkoleniowych z serii Orlik, aktualnie w wersji TC II. Firma oferuje również usługi serwisowe MRO (przeglądy, naprawy i remonty), a także prowadzi działalność przeciwpożarową, agrolotniczą i ekologiczną korzystając z floty około 50 samolotów.

Polski oddział Airbus Military jest głównym dostawcą podzespołów do samolotów CN235 i C295. W szczególności produkuje skrzydła zewnętrzne do modelu C295, a także drzwi do ładowni, rampę, drzwi do kabiny załogi, do zrzutu spadochroniarzy i dla pasażerów w obu modelach CN235 i C295. Od niedawna zakłady stały się także dostawcą przedniej części kadłuba do tych modeli samolotów i tym samym zyskały rangę największego dostawcy Airbus Military dla programów C295 i CN235. Polskie Siły Powietrzne eksploatują obecnie 11 samolotów Airbus Military C295 do misji transportowych i logistycznych.

Przez lata firmy EADS i Airbus Military zainwestowały znaczące środki finansowe w utrzymanie i zwiększenie możliwości projektowych zakładów Airbus Military w Polsce. Polskie zakłady podlegały stałej modernizacji w celu wprowadzenia w nich procesów i systemów produkcji stosowanych przez EADS/Airbus i zaliczanych do najnowszych osiągnięć w branży lotniczej.

Pierwszym rezultatem tych starań jest nowy PZL 130 Orlik TC II, który został już zamówiony przez Polskie Siły Powietrzne. Orlik TC II posiada nowe skrzydła, silnik i awionikę. Samolot jest oferowany kilku klientom z całego świata. Obecnie w Polskich Siłach Powietrznych służy 28 samolotów Orlik. We wrześniu 2011 roku polski odział Airbus Military zawarł z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych (ITWL) umowę dotyczącą dalszej modernizacji Orlika. W nowej konfiguracji samolot ten wyposażony zostanie w awionikę typu glass cockpit. Dzięki tej modernizacji praca pilota będzie znacząco ułatwiona. Ponadto usprawnienie poprawi bezpieczeństwo w eksploatacji Orlika, jego efektywność i możliwości operacyjne oraz pozwoli na sprzedaż modelu na rynkach międzynarodowych.

Prace projektowe prowadzone przez Airbus Military na Okęciu obejmują przede wszystkim projektowanie głównych i drugorzędnych konstrukcji ze stopów aluminium, projektowanie wyposażenia wewnętrznego i systemów elektrycznych, a także analizę naprężenia i zmęczenia materiałów. Kolejne innowacyjne projekty w Polsce znajdują się w fazie rozwoju.

Airbus Military prowadzi również szeroko zakrojoną działalność w zakładach w Mielcu korzystając z ponad 50 samolotów przeznaczonych do działań przeciwpożarowych i ochrony środowiska. Centrum to oferuje również szkolenia pilotów w zakresie takich działań i przyznaje odpowiednie uprawnienia. Mieleckie zakłady staną się w przyszłości centrum doskonałości działań w zakresie ochrony środowiska na obszarze Europy oraz dla klientów z Afryki i Azji.

Ponadto w listopadzie tego roku, w specjalnie zaadaptowanym hangarze w warszawskich zakładach Airbus Military, oficjalnie zainaugurowano działalność nowego centrum serwisowego przeznaczonego dla floty samolotów C295 Polskich Sił Powietrznych i innych potencjalnych klientów. Centrum, drugie w Europie, rozpoczęło działalność w lipcu tego roku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu