ContentStream – nowy sposób na zwiększenie dochodów z witryny od NetSprint.pl

NetSprint.pl, dostawca rozwiązań z obszaru wyszukiwania i reklamy kontekstowej wprowadza na rynek unikalne w skali europejskiej rozwiązanie dla wydawców serwisów internetowych – ContentStream. To nowe narzędzie marketingu online stwarza alternatywne w stosunku do Googla i Facebooka możliwości pozyskiwania nowych użytkowników dla serwisów kontentowych.

ContentStream umożliwia właścicielom mniejszych serwisów internetowych (takich jak blogi, fora lub portale wertykalne i tematyczne) emitowanie boksów z dobranymi kontekstowo linkami do treści publikowanych na renomowanych portalach. W ten sposób udostępniają oni swoim czytelnikom codzienny “przegląd prasy” na najbardziej interesujące ich tematy. Bezpośrednią korzyścią właścicieli witryn emitujących ContentStream jest możliwość wzbogacenia zawartości swoich serwisów oraz otrzymania wynagrodzenia za każde kliknięcie w link do promowanego artykułu.

Co ważne, tekstowa forma boksów ContentStream, ich wizualne dopasowanie do serwisu oraz kontekstowy dobór treści sprawiają, że użytkownicy odbierają je jako atrakcyjne merytorycznie urozmaicenie witryny, a nie jak kolejną reklamę. Tym samym chętnie w nie klikają, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na interesujący ich temat. W efekcie w przeprowadzanych testach notowały one wysoki, nawet kilkuprocentowy współczynnik CTR.

Jednocześnie ContentStream wychodzi naprzeciw potrzebom dużych wydawców. Renomowane portale poszukują źródeł efektywnego kosztowo zwiększania zasięgu i oglądalności swoich serwisów. ContentStream ma umożliwić im zarówno stałe promowanie poszczególnych sekcji portalu, jak i natychmiastowe reagowanie na zapotrzebowanie zgłaszane przez ich reklamodawców.  Kluczem do efektywności systemu jest bardzo niska, porównywalna z realnymi nakładami na działania SEO cena minimalna za pojedyncze przekierowanie oraz łatwość zarządzania akcją promocyjną. Program jest szczególnie atrakcyjny dla obecnych partnerów należącej do NetSprint sieci Adkontekst, którzy według pierwszych szacunków mogą liczyć nawet na 10 kliknięć przychodzących w zamian za 1 kliknięcie w link Adkontekst na ich powierzchni.

“Wierzymy, że ContentStream stanie się dla użytkowników znaczącym ułatwieniem w nawigacji po internecie. Często, czytając jakąś historie, w naturalny sposób chcemy poznać różne punkty widzenia na ten sam temat. My chcemy to maksymalnie to uprościć” – mówi Artur Banach, prezes NetSprint. “Dzięki temu, ContentStream powinien stać się również platformą łączącą interesy renomowanych portali oraz tzw. serwisów “długiego ogona”. Jesteśmy dumni, że pomysł powstał i został w całości zrealizowany w oparciu o nasze doświadczenia w budowie systemów wyszukiwawczych i emisji reklam kontekstowych. W przypadku jego powodzenia w Polsce, planujemy dynamiczny rozwój projektu poza granicami kraju.”

Działanie systemu

  • Renomowane portale (“Dostawcy Treści”) określają, które sekcje ich serwisów powinny być promowane oraz jakie maksymalnie CPC są gotowi zapłacić za jedno przekierowanie.
  • ContentStream indeksuje automatycznie artykuły z sekcji wskazanych przez dostawców treści, a następnie tworzy wizualizacje linków, które posłużą do emisji na stronach wydawców treści;
  • W czasie emisji wykonywana jest analiza kontekstowa, tak aby dobrać linki do najbardziej dopasowanych tematycznie i najświeższych artykułów. O emisji decyduje również CPC zadeklarowane przez dostawcę treści. Po kliknięciu w prezentowany komunikat internauta zostaje przekierowany na stronę z artykułem.

Przykładowe działanie Boksów ContentStream oraz bardziej szczegółowy opis działania prezentujemy na stronie: http://contentstream.pl/jak-to-dziala/

Aby przystąpić do programu wystarczy, że wydawca założy konto i zaakceptuje regulamin usługi. Następnie definiuje nazwę, kategorię tematyczną oraz wielkość boksu, który będzie wyświetlał na swoim serwisie, a także wybiera kolorystykę najlepiej pasującą do jego serwisu. Ostatnim etapem przed wyemitowaniem boksów jest określenie sposobu doboru treści. Wydawca, w zależności od charakteru swojego serwisu ma do dyspozycji 3 rodzaje tego doboru:

  • dobór kontekstowy – system analizuje treść witryny, na której emitowane będą Boksy ContentStream, a następnie dobiera najlepiej dopasowane kontekstowo linki do artykułów z renomowanych portali (uwzględniana jest również atrakcyjność przekazu dla użytkowników czy stawka CPC).  Jest rozwiązanie najlepsze dla wydawców publikujących własne ciekawe treści, chcących zaprezentować inne teksty na powiązany temat w polskiej sieci,
  • dobór oparty o słowa kluczowe – system dobiera artykuły jedynie w oparciu o słowa wskazane przez wydawcę (a więc nie analizuje treści samej strony). Wydawca może wskazać grupę słów głównych, np. dla bloga poświęconego samochodom Skoda mogą to być nazwy wszystkich modeli Skody oraz słowa pomocnicze – w tym przypadku słowa ogólne jak samochód, motoryzacja, sedan, ale tez np.: marki wybranych konkurentów. Ten tryb rekomendowany jest, jeżeli treści w boksie mają dotyczyć oczekiwanej przez wydawcę tematyki,
  • mieszany (kontekstowy ze słowami kluczowymi) – działa jako kombinacja dwóch powyższych.

Rozliczenie odbywa się na przejrzystych zasadach. Wystarczy, że wydawca osiągnie minimalną kwotę zarobków w wysokości 100zł. Opcjonalnie może przeznaczyć zarobione środki na kampanię w ContentStream lub w sieci Adkontekst.

Dostawca treści wskazuje sekcje portalu, które chce promować, stawkę CPC oraz deklaruje budżet. System automatycznie pobiera artykuły z portalu, analizuje je i wyświetla linki do nich na pasujących tematycznie witrynach. System pozwala również dostawcy treści na samodzielne targetowanie przekazu za pomocą wielu narzędzi dostępnych w panelu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu