Sklep na ekranie telewizora

Zdalne zakupy, przez telefon czy internet, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Z jednej strony pękają bariery psychologiczne, a z drugiej – tempo życia i brak czasu zmuszają nas do poszukiwania kolejnych ułatwień. W DIALOGu postawiliśmy sobie pytanie – dlaczego nie pójść jeszcze dalej i nie wykreować nowej formy interaktywnej komunikacji pomiędzy klientem a dostawcą, np. za pomocą pilota? – wyjaśnia genezę usługi Sklep TV Robert Banasiak, wiceprezes Zarządu DIALOGu.

– W ten sposób, począwszy od pionierskiego pomysłu, po raz kolejny wprowadzamy na polski rynek innowacyjną usługę, która – mam nadzieję – spotka się z uznaniem naszych klientów – podkreśla.

Jak to działa?

Korzystanie z usługi jest bardzo proste i intuicyjnie – ekran telewizora przypomina bowiem witryny restauracji czy sklepów internetowych. Oznacza to, że klient wprowadza pilotem wybrane produkty do tzw. „koszyka”, gdzie ma możliwość weryfikacji i edycji swojego zamówienia. Informacja o przyjęciu zamówienia, statusie jego realizacji czy historia wcześniejszych zamówień także jest wyświetlana na ekranie telewizora. Do złożenia zamówienia wystarczy jedynie pilot od telewizora i autoryzacja PINem, tym samym, który jest wykorzystywany np. w wypożyczalni filmów na życzenie (VoD). Płatność za zamówione dania uiszcza się przy odbiorze, bezpośrednio u dostawcy. Natomiast za korzystanie ze Sklepu TV klienci nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat. Usługa uruchamia się automatycznie u każdego użytkownika telewizji DIALOGu, natychmiast po akceptacji regulaminu.

Pizza na dobry początek

W Sklepie TV DIALOGu klienci mogą wybierać z oferty lokalnych restauracji. Produkty są posegregowane w kilku kategoriach. Przewaga zamawiania w ten sposób polega na tym, że dania widoczne na ekranie telewizora na pewno będą dostępne w danej lokalizacji.

– Nie musimy wprowadzać ulicy, kodu pocztowego czy danych kontaktowych, co jest niezbędne w przypadku poszukiwań w internecie. Nie musimy też dzwonić, sprawdzać czy ustalać cenę. Tu, za pomocą pilota, wybieramy dania, na które akurat mamy ochotę i możemy być pewni, że będą one dostarczone wprost do naszego domu – tłumaczy Sławomir Pluta z Departamentu Marketingu i Rozwoju Produktów DIALOGu.

Partnerem DIALOGu w obsłudze Sklepu TV jest PizzaPortal.pl, który integruje na swojej platformie ok. 1000 restauracji w całej Polsce. – Razem z DIALOGiem otwieramy całkiem nowe dla Polaków możliwości zamawiania jedzenia. Już nie tylko przez komputer i telefon, ale także przez telewizor – podkreśla Lech Kaniuk, dyrektor zarządzający PizzaPortal.pl. – Bardzo nas to cieszy! Jesteśmy dumni, ale nie usatysfakcjonowani! Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy i projektów do realizacji – dodaje.

Oferta restauracyjna to pierwsza odsłona w Sklepie TV DIALOGu. Operator zapowiada rozszerzenie usługi o kolejne kategorie produktów.

Sklep TV jest usługą zrealizowaną w ramach projektu „Wdrożenie innowacyjnych usług w oparciu o sieć dostępową w technologii pasywnej sieci optycznej PON”, na który Telefonii DIALOG przyznano dofinansowanie w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 4.4.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu