Przejdź do treści

Oceń swojego pracodawcę na GoldenLine

Od dziś użytkownicy serwisu społecznościowego GoldenLine mogą zasięgać opinii obecnych oraz byłych pracowników na temat firm, w których chcieliby znaleźć zatrudnienie. Jest to możliwe dzięki wprowadzonym przez twórców serwisu modyfikacjom i utworzeniu nowych profili pracodawców, które zawierać teraz będą oceny firm.

Profil pracodawcy na GoldenLine został znacząco zmodyfikowany. Najważniejszą zmianą jest umożliwienie użytkownikom wystawienia oceny swojemu obecnemu oraz byłemu pracodawcy. Pomoże to osobom, które zastanawiają się nad pracą w danej firmie, podjąć decyzję o zatrudnieniu, zaś pracodawcy pozwoli zweryfikować prowadzoną politykę zarządzania zasobami ludzkimi oraz wskaże kierunek ewentualnych zmian.

Nowy profil uproszczono i wzbogacono w dodatkowe treści. Opis firmy został skondensowany a tablica będzie komunikowała przede wszystkim o aktywnościach pracodawcy i jego pracowników. Od teraz będą pojawiały się na niej automatycznie informacje o rozpoczęciu pracy lub zmianie stanowiska w danej firmie przez użytkowników GoldenLine. Wszystkie dane widoczne będą na jednej stronie, co pozwoli w szybki sposób zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Efekt to bardziej czytelne strony pracodawców oraz lepsze dotarcie do potencjalnych pracowników.

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Employer Branding Institute, „Kandydaci 2.0”, młodzi ludzie poszukujący pracy, za najbardziej wiarygodne źródła informacji o pracodawcy uważają obecnych pracowników, znajomych oraz byłych pracowników, a szukają ich w 98 procentach w Internecie. Co więcej, ponad ¾ respondentów odrzuciłoby ofertę pracodawcy, który ma złą opinię wśród znajomych.

– Analizy wykonane w 2010 roku wspólnie z Interaktywnym Instytutem Badań Rynkowych wskazują, że serwis GoldenLine to dla większości Internautów przede wszystkim źródło informacji o potencjalnym pracodawcy. Postanowiliśmy przeanalizować ruch na stronach serwisu i sprawdzić jakich informacji poszukują u nas najczęściej. Okazało się, że są to opinie aktualnych lub byłych pracowników o danej firmie – mówi Mariusz Gralewski, Prezes GoldenLine. – Dlatego ułatwiamy użytkownikom dotarcie do tych informacji. Wzbogacamy profile firm o opinie osób, które kiedykolwiek były zatrudnione u danego pracodawcy.

Ocena ma charakter hasłowy i polega na określeniu plusów i minusów pracy w danej firmie. Zaletami mogą być przykładowo wynagrodzenie, atmosfera, możliwość rozwoju, godziny pracy, natomiast wadami: ciągły stres, korporacyjność, niska płaca, brak benefitów. Informacje zatem powinny być krótkie, aby prosto i konkretnie określić warunki pracy w danej firmie. Formularz oceny zawiera ponadto pole, w którym można wypisać wskazówki dla pracodawcy na temat tego, co może zrobić, aby pracownikom pracowało się lepiej.

– Stawiamy na opinie rzetelne i istotne z punktu widzenia użytkownika, czyli takie, które mogą pomóc innym kandydatom w podjęciu decyzji o rozpoczęciu pracy u danego pracodawcy. Chcemy aby oceny stały się największą tego typu bazą dla kandydatów i stały się rzetelnym źródłem opinii o pracodawcy – mówi Patryk Pawlikowski, Product Manager w GoldenLine. – Opinie pracowników będą z pewnością cennym źródłem informacji również dla samych firm, które od teraz będą posiadały informację zwrotną o sobie z pierwszej ręki i będą mogły na bieżąco reagować na niepokojące sygnały.

Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i poziom merytoryczny wystawianych opinii, komentarze, zanim zostaną opublikowane w serwisie, muszą zostać zaakceptowane przez moderatora. Wprowadzono ponadto warunki, jakie musi spełnić dana osoba, aby ocenić pracodawcę – musi być użytkownikiem GoldenLine co najmniej 6 miesięcy, a także w jej doświadczeniu musi widnieć wpis, że pracuje lub pracowała dla firmy, którą chce ocenić. W ten sposób, w przypadku usunięcia pracodawcy z życiorysu w profilu, znika również opinia, którą wystawił jego właściciel. Warunkiem opublikowania opinii jest również to, że musi być wyważona i zakładać dobrą wolę. Jeśli zawierać będzie tylko negatywne oceny, nie pojawi się na stronie.

Pierwsze profile zostaną utworzone automatycznie. W ten sposób, wraz z uruchomieniem zmian, w serwisie pojawi się ich ponad 50 000. Osoby, które posiadają danego pracodawcę w swoim doświadczeniu, mogą uzupełniać jego profil o dane typu adres oraz logotyp. Każdy profil może stać się płatną, oficjalną stroną danej firmy w GoldenLine. Daje to możliwość modyfikowania przez firmę treści informacji w profilu, ale nie daje kontroli nad opiniami, które pojawiają się na jego tablicy.

Nowy profil można obejrzeć pod adresem: http://www.goldenline.pl/firma/goldenline.