Nagrodzeni za prace magisterskie o światłowodach

DIALOG i Politechnika Wrocławska rozstrzygnęły konkurs na najlepszą pracę magisterską o sieciach światłowodowych PON. Zwycięzca zdobył płatny staż u operatora oraz laptop. – Konkurs zorganizowany przez DIALOG jest niewątpliwie szansą na rozpoczęcie kariery zawodowej – uważa Filip Chrzan, autor najlepszej pracy. Laureaci II i III miejsca otrzymali nagrody rzeczowe.

– DIALOG jest liderem we wdrażaniu inwestycji opartych o technologię światłowodową, na które z powodzeniem pozyskujemy także środki unijne – mówi Robert Banasiak, wiceprezes DIALOGu. – Rozwiązanie to jest korzystne w każdym obszarze. Dla klientów, którzy otrzymują ponadprzeciętnie wysokie prędkości internetu, nawet do 1 Gbps i niezawodność połączenia, dla nas – dzięki obniżeniu kosztów eksploatacji, a także dla środowiska. Technologia światłowodowa sprzyja bowiem zmniejszeniu zużycia energii i związanej z nią emisji dwutlenku węgla – dodaje.

Światłowód to nic innego jak przezroczyste włókno (szklane lub z tworzywa sztucznego), w którym rozchodzi się światło. Jest on obecnie bardzo chętnie stosowany przy budowaniu sieci ze względu na duży zasięg oraz doskonałą przepustowość łączy. W światłowodzie do transmisji danych, zamiast prądu elektrycznego, wykorzystywana jest odpowiednio modulowana wiązka światła (zapobiegająca zniekształceniom sygnału). Jej źródłem może być laser lub dioda LED. Sieć nazywana Pasywną Siecią Optyczną (Passive Optical Network, PON) wykorzystuje światłowód jako medium transmisyjne i pozwala agregować ruch wielu abonentów na pojedynczym włóknie. DIALOG, wykorzystując tę najnowocześniejszą dziś technologię, dostarcza swoim klientom usługi internetowe o wysokiej przepustowości, ofertę telewizji cyfrowej oraz produkty dodane, np. wideomonitoring.

Konkurs na najlepszą pracę magisterską o Pasywnej Sieci Optycznej (PON) skierowany był do studentów Politechniki Wrocławskiej, tegorocznych absolwentów uczelni. DIALOG nie narzucał konkretnych tematów prac. Wybierając otwartą formułę konkursu, postawiono na kreatywność i nowe pomysły zdolnych żaków z Wrocławia.

– Zakres tematów prac był bardzo szeroki, począwszy od zagadnień praktycznych dotyczących diagnostyki w sieciach PON, poprzez koncepcje ich wykorzystania, analizę wydajności i wykonalności dla określonych rozwiązań i usług, aż po nowatorskie wykorzystanie światłowodowych sieci pasywnych – wymienia Piotr Guziewicz, dyrektor Departamentu Inwestycji i Wsparcia Procesów Biznesowych DIALOGu, przewodniczący Jury. – Bardzo wnikliwie przeanalizowaliśmy wszystkie nadesłane prace. Z racji ich oryginalności i nieszablonowego podejścia do tematu, ostateczna decyzja o wyborze tej najlepszej nie była łatwa – ocenia Guziewicz.

Analizując prace magisterskie, Jury wzięło pod uwagę przede wszystkim ich poziom merytoryczny i warsztatowy oraz nowatorskie podejście do tematu. Laureatami konkursu na najlepszą pracę magisterską o PON zostali:

  • I miejsce – Filip Chrzan za pracę magisterską Diagnostyka sieci dostępowych PON. Zwycięzca otrzymał płatny staż w DIALOGu i nowoczesny laptop.
  • II miejsce – Grzegorz Zielke za pracę magisterską Analiza wydajności dostępu abonenckiego opartego na technice PON. Laureat otrzymał nowoczesny laptop i odtwarzacz mp3.
  • III miejsce – Grzegorz Rosiński za pracę magisterską Koncepcja wykorzystania sieci PON do przesyłania treści multimedialnych, np. w studiu telewizyjnym, który w nagrodę otrzymał nowoczesny laptop.

Wszyscy laureaci ukończyli Wydział Elektrotechniki Politechniki Wrocławskiej, kierunek Teleinformatyka.

– Tematyka pasywnych sieci optycznych jest niezwykle interesująca, dlatego też pisanie pracy magisterskiej traktowałem jako przyjemność – mówi Filip Chrzan, zwycięzca konkursu. – Podstawy PON poznałem podczas studiów i zaciekawiło mnie to na tyle, że chciałem pogłębiać swoją wiedzę. Jedyną trudność przysparzała mi niedostępność materiałów i literatury. Jest to stosunkowo nowa dziedzina, jak również stale rozwijająca się, więc publikacje dopiero powstają. Z pomocą przyszły źródła obcojęzyczne oraz specjalistyczne portale. Pisanie pracy wymagało sporo czasu i poświęceń, ale było warto – dodaje.

Zwycięzca konkursu uważa, że zdobycie głównej nagrody to szansa na wykazanie się potencjałem i umiejętnościami. – Teraz pozostaje wykorzystać tę możliwość i pogłębiać swoją wiedzę, a przede wszystkim zdobyć doświadczenie w praktyce. Konkurs zorganizowany przez DIALOG jest niewątpliwie szansą na rozpoczęcie kariery zawodowej – dodaje.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu