Przejdź do treści

Wodny świat przyjazny dzieciom – specjalne oferty Aquaparku Granit w Strzelinie

Dzieci kochają wodę i potrafią pluskać się w niej godzinami, a basen jest jednym z najlepszych miejsc, gdzie z korzyścią dla zdrowia mogą wyszaleć się do woli. Warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i zachęcać nasze pociechy do wodnych ćwiczeń od najmłodszych lat. Z tą właśnie myślą, Aquapark Granit wprowadził do swojej oferty specjalne zajęcia nauki i doskonalenia pływania, dla dzieci w każdym wieku.

Wpływ wody na zdrowie, zarówno maluchów, jak i nastolatków jest ogromny. Ćwiczenia w wodzie sprawiają, że nasze pociechy rzadziej łapią infekcje, szybciej się rozwijają i mają lepszą kondycję. Korzyści z pływania obejmują również kształtowanie kręgosłupa, szczególnie u dzieci z wadami postawy. Zajęcia na basenie są też doskonałym pomysłem na aktywne spędzanie czasu. Aquapark Granit organizuje liczne kursy pływania i inne ciekawe formy rozrywki, dzięki którym dzieci i młodzież zamiast siedzieć godzinami przed telewizorem czy komputerem z chęcią wybiorą się na basen.

Woda jest naturalnym środowiskiem niemowlęcia, ponieważ przez wiele miesięcy żyło i poruszało się w łonie swojej mamy. Każdy maluszek posiada zatem wrodzoną zdolność pływania, która nieuruchamiana, z czasem zanika. Warto wobec tego kontynuować jego naturalne umiejętności i po konsultacji z pediatrą zgłosić się na zajęcia, odpowiednio przygotowane przez wykwalifikowanych instruktorów. Oswajanie dziecka z wodą od najmłodszych lat wspomaga jego prawidłowy rozwój i przynosi wymierne efekty w późniejszym wieku. Ponadto ćwiczenia w wodzie pozwalają kształtować jego zdolności psychomotoryczne, gdyż dziecko mogąc poruszać się swobodnie, lepiej rozumie pojęcie odległości i ruchu. Okazuje się, iż naukę pływania może rozpocząć już trzymiesięczne niemowlę. Posiada ono bowiem wrodzoną umiejętność wstrzymywania oddechu i wbrew pozorom nie czuje lęku przed wodą.

Kursy dla najmłodszych organizowane przez Aquapark Granit podzielone są na trzy grupy, w których uczestniczą dzieci w wieku od trzech miesięcy, do czterech lat. Program dla maluchów z tego przedziału wiekowego, przewiduje cykl 12 spotkań, odbywających się raz w tygodniu, po 30 minut. Forma i metody prowadzenia zajęć dostosowane są do możliwości rozwojowych uczestników. Podczas lekcji nauczyciele stosują liczne zestawy przyborów i kolorowych zabawek, co skutecznie zachęca maluchy do ćwiczeń i pływania. Zajęcia prowadzone są pod czujnym okiem doświadczonego instruktora, przy udziale rodziców. Obecność opiekuna wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i wpływa na tworzenie się bliskich relacji z dzieckiem. Więzi budowane od najmłodszych lat stają się silne i trwałe. Tak więc wczesny kontakt maluszka z wodą przynosi nie tylko korzyści zdrowotne, ale i psychologiczne.

Zajęcia odbywające się na basenie to świetna forma gimnastyki, podczas której aktywne są wszystkie grupy mięśniowe. W trakcie zabawy w wodzie nastolatki podnoszą swoja sprawność i koordynację ruchową. Wodna terapia jest również idealnym lekarstwem w korygowaniu wad postawy, stanowiących powszechny problem wśród dojrzewającej młodzieży. Nauka pływania, a także przebywanie wśród rówieśników pomagają nawiązywać nowe kontakty i przełamywać nieśmiałość, a przez to wzmacniają poczucie zadowolenia i pewności siebie. Dodatkowo wodna aktywność może być sposobem na budowanie własnej osobowości, ponieważ pomaga młodym ludziom samodzielnie wyznaczać sobie cele i radzić sobie w ich osiągnięciu. Pływanie oddziałuje  więc pozytywnie nie tylko na dobre samopoczucie i zdrowie, ale kształtuje również cechy charakteru, które pomogą młodemu człowiekowi w dorosłym życiu.

Specjalne oferty dla grup szkolnych stanowią nie tylko alternatywę dla zwykłych zajęć wychowania fizycznego, ale przynoszą korzyści dla rozwoju umysłowego i psychicznego dzieci oraz nastolatków. Właśnie dlatego Aquapark Granit  prowadzi szereg działań, by ułatwić wszystkim młodym ludziom dostęp do tej korzystnej formy sportu. Zachęcając do aktywności dzieci i młodzież szkolną, Urząd Miasta i Gminy Strzelin zapewnił jedną godzinę na basenie miesięcznie dla wszystkich uczniów ze Szkół Podstawowych i Gimnazjów na swoim terenie. Każda szkoła ze Strzelina oraz sąsiednich gmin i powiatów również może organizować dodatkowe grupowe wyjścia na basen, korzystając z propozycji dla zorganizowanych grup. Program nauki i doskonalenia pływania dla dzieci w starszym wieku, prowadzony w Aquaparku Granit, podzielony został na 16, ok. 60 min. zajęć, odbywających się podczas jednego semestru szkolnego, które można kontynuować w kolejnym semestrze/roku. Uczestnicy podzieleni są na dwie grupy wiekowe – 5-11 lat i 12-18 lat oraz pod względem umiejętności pływania lub ich braku. Obecnie w Aquaparku odbywają się co tydzień zajęcia 15 grup dzieci i młodzieży, ale zapisy prowadzone są nadal. Po zebraniu odpowiedniej liczby osób w podobnym wieku tworzona jest kolejna grupa.

Pływanie jest jedną z najbardziej korzystnych form aktywności ruchowej, a do tego dostępne niemal dla każdego dziecka: od trzymiesięcznych niemowlaków po nastolatków i młodzież. Dlatego już dziś warto zapisać dziecko na jeden z kursów nauki pływania w Aquaparku Granit i korzystać z szerokiej gamy rozrywki, zarówno na basenie sportowym jak i rekreacyjnym.