Studenci pomagają zarządzać przedsiębiorstwami

Studenci Politechniki Białostockiej usprawniają zarządzanie białostockiego Promotechu. Takie są efekty współpracy przedsiębiorstwa z kołem naukowym „Formacja”.

Zaczęło się w kwietniu tego roku, kiedy to opiekun koła – dr inż.Wiesław Urban zaproponował dyrekcji Promotechu realizację wspólnego projektu, którego celem miało być wprowadzenie usprawnień w zakładzie.

– Wspólnie ustaliliśmy zakres i etapy działania – opowiada Artur Zawadzki, dyrektor ds.produkcji w Promotechu. – Na pierwszy ogień poszedł dział montażu.

Studenci przez trzy miesiące obserwowali jego funkcjonowanie.

– Przez ten czas szukaliśmy tzw. muda, czyli elementów, powodujących marnotrawienie czasu, miejsca itp. – mówi Anna Popławska, prezes koła – To właśnie przez takie, pozornie błahe, rzeczy wydłuża się czas produkcji lub zmniejsza jej efektywność.

Okazuje się, że duży wpływ na sprawność funkcjonowania wydziału ma np. ustawienie maszyn oraz mebli, czy odległości między stanowiskami pracy. „Przemeblowanie” mogłoby wpłynąć na skrócenie czasu wykonywanych czynności. Podobnie, jak stosowanie pojemników o określonej pojemności.

– Zauważyliśmy, że do składowania gotowych produktów pracownicy Promotechu używają pojemników o różnej pojemności – opowiada Anna Popławska.- Kiedy były już pełne, trzeba było dokładnie liczyć, ile mieszczą gotowych produktów. Zaproponowaliśmy, by wprowadzić pojemniki znormalizowane, np. o pojemności 50 szt. Czas zaoszczędzony na liczeniu można było wykorzystać na inne czynności.

Po zbadaniu efektywności zaproponowanych poprawek Promotech wprowadził zmiany, dostarczył nowe regały i zmienił ich ustawienie na bardziej funkcjonalne. W październiku studenci rozpoczęli kolejny etap projektu – „pod lupę” wzięli dział montażu głównego, przyglądają się też procesom zarządzania w całej firmie.

– Spróbujemy spojrzeć na proces całościowo: od klienta do dostawcy – mówi Anna Popławska. – Firma jest bardzo otwarta na nasze sugestie, dostrzega korzyści płynące z tej współpracy i wdraża nasze pomysły.

Projekt będzie realizowany w Promotechu jeszcze przez trzy miesiące. Na koniec studenci przygotują raport, w którym przedstawią wyniki swoich analiz i wskażą sposoby usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu