Interim manager zapewni sprawną realizację projektów

Firmom coraz bardziej zależy na jak najszybszej i możliwie najtańszej realizacji wdrażanych projektów. Eksperci z Optima Partners uważają, że jedną ze skutecznych dróg do osiągnięcia sukcesu jest zatrudnienie do ich realizacji tzw. interim managera, czyli doświadczonego specjalisty wynajmowanego do zrealizowania ściśle określonych celów biznesowych.

Portal Pracuj.pl opublikował dane dotyczące wyzwań, jakie stoją przed działami HR w 2012 roku. Ponad połowa badanych firm zadeklarowała chęć zatrudnienia jak najlepszych pracowników w przyszłym roku. Przedsiębiorstwa poszukują również specjalistów w związku z wdrażaniem nowych projektów lub koniecznością przeprowadzenia gruntownych zmian organizacyjnych. Inną grupą poszukującą wykwalifikowanych menedżerów są międzynarodowe firmy planujące inwestycje lub otwarcie nad Wisłą swojej siedziby. Jednym z rozwiązań dla takich firm są tzw. interim managerowie, czyli doświadczeni menedżerowie, zatrudniani przez firmę do zrealizowania ściśle określonych celów i zadań np. wdrożenia nowej strategii biznesowej, restrukturyzacji lub reorganizacji firmy, przeprowadzenia firmy przez zmiany wynikające ze zmiany właściciela, zwiększenia sprzedaży, optymalizacji procesów itp. Interim manager może zostać też zatrudniony na czas potrzebny na znalezienie nowego kandydata po odejściu dotychczasowego prezesa lub dyrektora firmy. Na ogół okres zarządzania firmy przez menedżera czasowego nie trwa dłużej niż kilkanaście miesięcy. Czasowe obsadzenie stanowiska kierowniczego własnym doświadczonym ekspertem proponują często firmy konsultingowe, oferujące kompleksowe opracowanie i realizację projektów rozwojowych.

Interim managerowie to zawsze osoby z bogatym doświadczeniem w efektywnym i skutecznym zarządzaniu. Niezależnie od specyfiki projektu, ich doświadczenie zawsze odpowiada powierzanym im zadaniom. Dzięki temu, zatrudniając menedżera okresowego, firma zyskuje pewność, że projekt zostanie profesjonalnie i szybko zrealizowany. Szerokie kompetencje pozwalają interim managerowi przystąpić do natychmiastowej realizacji celów, bez konieczności przechodzenia dodatkowych szkoleń – mówi Mariusz Pawłowski, ekspert z firmy Optima Partners. – Kontrakt interim managera zawsze jasno i precyzyjnie określa efekt końcowy jego pracy. Dzięki orientacji na cel, w pełni poświęca on swój czas na realizację zadań, niezależnie od układów pracowniczych i wzorców panujących dotychczas w firmie – dodaje Pawłowski.

Obniżenie kosztów, dzięki menadżerom okresowym

Zatrudnienie interim managera to jeden z najbardziej efektywnych i finansowo opłacalnych sposobów na szybkie polepszenie zarządzania spółką lub projektem. Niestety w Polsce nie był on dotychczas szeroko praktykowany, między innymi z obawy przed wysokimi kosztami. Warto jednak podkreślić, że przy okresowym zatrudnieniu osoby na stanowisko menadżerskie odchodzi wiele dodatkowych kosztów ponoszonych przez firmę zatrudniającą pracownika na umowę o pracę, takich jak koszty szkoleń, zwolnień lekarskich, urlopów, premii lub – w przypadku zwolnienia – koszt ewentualnej odprawy. Jednocześnie w kontraktach interim managerów bardzo często wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od osiągnięcia zawartych w umowie wyników.

Zatrudnienie interim managera to doskonała okazja dla wszystkich firm planujących inwestycje lub zmiany w swojej organizacji do skutecznego wdrożenia zmian lub realizacji projektu. – zauważa Mariusz Pawłowski. Niestety część polskich firm ciągle traktuje ich jedynie jako specjalistów od zarządzania w sytuacjach kryzysowych, tymczasem warto pomyśleć o zatrudnieniu ich jako specjalistów od projektów rozwojowych, pozwalających firmom na zdobywanie nowych rynków.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu