Franczyza – szansa dla osiedlowych sklepów

Polska jest liderem wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby sklepów osiedlowych. Obecnie to około 150 tys. placówek na terenie kraju. Jednak handlowa mapa Polski ulega ciągłym zmianom. Szacuje się, że do 2013 roku będzie działało już tylko 110 tysięcy małych sklepów. Likwidacja kolejnych placówek oznacza spadek wpływów do budżetów miast i gmin oraz groźbę redukcji kolejnych miejsc pracy.

Właściciele małych sklepów osiedlowych muszą sprostać dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku. Jeszcze kilka lat temu główne zagrożenie dla ich placówek stanowiły zdobywające ogromną popularność supermarkety, następnie rynek zaczęły podbijać liczne dyskonty. Teraz do rozgrywek w walce o klienta dołączył kolejny gracz – sklepy internetowe.

Właściciele małych sklepów muszą podejmować kroki, które zapewnią im stabilną pozycję na rynku. Zadanie jest bardzo trudne, ponieważ działając indywidualnie nie mają możliwości zaopatrywania się bezpośrednio u producentów, nie mogą też negocjować cen z dostawcami. Tymczasem cena jest ciągle jednym z głównych czynników decydującym o miejscu zakupów, zarówno tych dużych, jak i codziennych – mówi Piotr Rogowiecki, Zastępca Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego, Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej. Niemniej właściciele sklepów mają szansę rozwijać biznes. Muszą jednak szybko reagować na zmiany zachodzące na rynku i odpowiadać na potrzeby klientów. Najistotniejsze obszary, wymagające natychmiastowych zmian, to optymalny dobór i prezentacja asortymentu, aranżacja punktu sprzedaży, promocja – dodaje.

Rutynowe czynności związane z prowadzeniem sklepu są bardzo absorbujące. Właściciel, który często jest również sprzedawcą, nie ma czasu, żeby zająć się promocją swojej placówki. Prowadzenie biznesu utrudniają również brak wiedzy z zakresu marketingu oraz finansów.

Dobrym rozwiązaniem dla małych sklepów jest łączenie się w sieci i grupy. Badanie przeprowadzone przez Makro Cash & Carry pokazuje, że 50% właścicieli niezrzeszonych sklepów spożywczych myśli o przyłączeniu się do sieci franczyzowej. Jako pozytywne aspekty tego rozwiązania badani wskazują na możliwość zakupu towarów po niższych cenach (24%), jednolite oznakowanie sklepów (22%) oraz pomoc w prowadzeniu działalności (18%).

Przed przystąpieniem do sieci właścicieli sklepów powstrzymuje przede wszystkim lęk przed utratą niezależności oraz ryzyko związane z narzucaniem przez franczyzodawcę rodzaju i ilości asortymentu, powstrzymuje sklepikarzy. Tymczasem na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, które dając przedsiębiorcy szereg korzyści, nie ograniczają jego samodzielności. Przykładem może być sieć ODIDO, która stwarza możliwość działania pod jedną, silną i łatwo rozpoznawalną marką, która obecnie skupia ponad 470 sklepów w całej Polsce.

ODIDO to istotny element długofalowej polityki wsparcia i partnerstwa dla Handlu Detalicznego, którą konsekwentnie realizujemy od kilku lat. Chcemy, aby ODIDO było optymalną odpowiedzią na potrzeby właścicieli sklepów osiedlowych – gwarancją niezależności biznesowej, solidnego wsparcia marketingowego oraz braku ukrytych opłat i atrakcyjnych upustów na produkty kupowane w naszych halach.

Od czerwca 2009 roku trwa akcja „Tu mieszkam, tu kupuję”, organizowana przez MAKRO Cash & Carry. Akcja ma na celu popularyzację robienia zakupów w małych sklepach osiedlowych, a także wspieranie ich właścicieli w rozwoju biznesu. Program ma zwrócić uwagę na konieczność realizacji działań promocyjnych w tego typu placówkach. Działania te pozwolą na zwiększenie rozpoznawalności sklepów wśród okolicznych mieszkańców. Do akcji przyłączyło się ponad 6,5 tysiąca właścicieli sklepów z całej Polski.

Ze strony www.tumieszkamtukupuje.pl można pobrać darmowe materiały wspierające akcję.

Akcję wspierają partnerzy instytucjonalni: Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Federacja Producentów Żywności oraz Slow Food. Zawiązała się również Rada Programowa, w skład której weszli przedstawiciele organizacji partnerskich i świata nauki.

Więcej o akcji na stronie: www.tumieszkamtukupuje.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu