Przejdź do treści

MotionDSP dostosował standardy oprogramowania Ikena ISR Video do urządzeń firmy AMD i języka OpenCL

Firma AMD (NYSE: AMD) ogłosiła, że ich partner, firma MotionDSP, zoptymalizowała wiodące na rynku oprogramowanie Ikena ISR, które pozwala na tworzenie wysokiej klasy nagrań wideo, rekonstruujących wiernie rzeczywistość, do języka OpenCL oraz urządzeń i technologii na nim opartych. Ikena ISR jest rewolucjonizującym rynek narzędziem przetwarzania nagrań wideo, ulepszającym wielokrotnie jakość obrazu dzięki zastosowaniu specjalistycznych czujników ISR – Wywiadu, Obserwacji i Rozpoznania (ang. Intelligence, Surveillance and Reconnaissance), z których korzystają specjaliści od obrony narodowej do podejmowania natychmiastowych decyzji w krytycznych sytuacjach.

Najnowsza wersja oprogramowania Ikena ISR w pełni dostosowuje się do standardów języka OpenCL oraz do urządzeń firmy AMD, takich jak serwery czy stacje robocze zasilane przez procesory AMD Opterontm i profesjonalne karty graficzne AMD FireProtm.

Optymalizacja procesów jest możliwa dzięki zastosowaniu AMD APP Software Development Kit (SDK) dla języka OpenCL. Sprzęt komputerowy, składający się z podzespołów firmy AMD, powala na wykorzystanie MotionDSP do przyśpieszonego przetwarzania danych i osiągnięcia realistycznej rekonstrukcji nagrań wideo w wysokiej rozdzielczości 1080p (Full High-Definition). Dzięki temu, jakość dotychczas nieostrych i ciemnych obrazów jest tak poprawiona, iż mogą one dostarczać informacji w policyjnych dochodzeniach kryminalnych oraz stanowić dowód w postępowaniu sądowym.

“Pracując z firmą AMD, byliśmy w stanie osiągnąć bardzo wysoki poziom kooperacji i wzajemnego zrozumienia, który byłby niemożliwy do zrealizowania z innymi przedsiębiorstwami”, powiedział Sean Varah, założyciel oraz prezes zarządu MotionDSP.  “Obraz, wiernie odtwarzający rzeczywistość, jest punktem krytycznym dla specjalistów ISR, którzy potrzebują wysokiej klasy nagrań wideo, aby być w stanie podejmować decyzje na bieżąco. Z najnowszą technologią firmy AMD, pojedyncza karta graficzna jest w stanie przetworzyć nagranie wideo o rozdzielczości 1080p (Full High-Definition) w czasie rzeczywistym, dwa strumienie nagrań 720p, oraz aż do pięciu strumieni standardowych nagrań wideo – w rezultacie jest to ponad 60% udoskonalenie naszych wyników w porównaniu do obecnych graficznych technologii naszych konkurentów.”

Partner firmy MotionDSP – Avwatch, przenosi owe nowatorskie rozwiązania na grunt porządku publicznego oraz bezpieczeństwa narodowego, za sprawą samolotów wyposażonych w ruchome przegubowe kamery. Oprogramowanie MotionDSP działa na serwerach komputerów osobistych z profesjonalną grafiką AMD FirePro, podłączając się bezpośrednio do obrazu kamery i przekazując błyskawicznie prawie trzykrotnie lepsze nagranie video niż alternatywne, dostępne na rynku, technologie. Znacząco ulepszona została jakość i ostrość obrazu oraz tzw. „mozaiki” – mapy tworzone poprzez scalanie rozległych panoramicznych nagrań video. Dodatkowo narzędzia graficzne AMD FirePro tworzą wysokiej klasy nagrania wideo, a wzrost zużycia energii jest minimalny. Wydajność oraz energooszczędność jest kluczowym wymogiem dla rozwoju platformy ISR, która ma ścisłe ograniczenia co do użycia ciepła i energii.

“Potężna kombinacja oprogramowania Ikena ISR oraz elementów konstrukcyjnych firmy AMD pozwala specjalistom ISR na otrzymywanie nieskazitelnych jakościowo nagrań video, a analitykom na natychmiastowe, dokładne informacje na temat jakichkolwiek poruszeń na obserwowanym przez kamerę obszarze. Jest to przełom w rozwiązywaniu sytuacji krytycznych, wymagających podejmowania bezzwłocznych decyzji”, powiedział Manju Hedge, corporate vice president, AMD Fusion Experience Program. “Dzięki dostosowaniu do branżowych standardów, takich jak język OpenCL, technologie MotionDSP zwiększają możliwości interoperacyjności w zakresie profesjonalnego sprzętu, umożliwiając ich wykorzystanie przez szeroką grupę decydentów w sprawach porządku i bezpieczeństwa publicznego, dotąd dla nich niedostępnego.”

Język oprogramowania OpenCL jest pierwszym powszechnie dostępnym i prostym w obsłudze frameworkiem, wspomagającym pisanie aplikacji działających na heterogenicznych platformach. OpenCL pozwala programistom zaoszczędzić na kosztownych inwestycjach w kod źródłowy, wspomagając wielordzeniowe procesory, zintegrowane układy APU firmy AMD i najnowsze karty graficzne, wszystkie oferowane oczywiście przez firmę AMD.

MotionDSP zaprezentuje Ikena ISR na najbliższych targach Coast Guard Innovation Expo w Tampa na Florydzie, które odbędą się 25 października 2011 roku.  Dla wszelkich zainteresowanych technologią ISR dostępne jest studium przypadku współpracy między firmami AMD i MotionDSP.