Inwestowanie w nieruchomości nadal dobrą lokatą kapitału

Najczęściej kupujemy nieruchomości dla siebie, aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Jednak rozpatrujemy nieruchomości również jako przedmiot inwestycyjny. Należy je traktować jako lokatę długoterminową i wymagającą zaangażowania dużych nakładów finansowych.

Inwestowanie środków finansowych w nieruchomości jest bardzo stabilne i bezpieczne. Nabywanie nieruchomości ma wciąż wiele zalet. Chroni ulokowany kapitał przed wpływem inflacji czy przed utratą realnej wartości kapitału. Wynika to z tego, że w długim okresie wartość ich rośnie na ogół w tempie dorównującym inflacji. Lokale utrzymują swoją wartość dzięki niewielkiemu zużyciu, a najczęściej zyskują na wartości chociażby ze względu na rosnące koszty budowy. Ponadto, dochodowość inwestowania w nieruchomości zależy nie tylko od wzrostu ich wartości, ale również od korzyści z ich użytkowania. Zakup nieruchomości może być także źródłem uzyskania dochodów z czynszów za wynajem.

Obecnie, na rynku istnieje duża konkurencja wśród mieszkań zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Klienci stają się coraz bardziej wymagający. Coraz większe wymagania stawiane są przed sprzedającymi, a zwłaszcza przed deweloperami. Coraz więcej nabywców szuka mieszkań w nowym budownictwie, w spokojnych prestiżowych dzielnicach położonych na obrzeżach dużych miast, dobrze skomunikowanych z centrum. Nowo wybudowane oraz dopiero powstające inwestycje w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk, Katowice, Wrocław, Poznań, Kraków, Bielsko-Biała, Tychy świadczą o nie słabnącym zapotrzebowaniu na  tego typu nieruchomości.

Wyniki wykonanego przez REAS monitoringu za II kwartał 2011 roku w sześciu aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź) pokazują, że na rynek wprowadzono ponad 10,6 tys. mieszkań, czyli o ponad 20% więcej niż w II kwartale roku poprzedniego i o 1% mniej, niż w I kwartale 2011 roku. Dane podane przez GUS odnośnie liczby mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w I połowie tego roku wskazują, że w I kwartale nastąpił wzrost w stosunku do 2010 roku o 14,5 %, natomiast po I półroczu łączna liczba rozpoczętych mieszkań była mniejsza o 9,3 %. Zdaniem firmy deweloperskiej Murapol, opinie ekspertów potwierdzają, że jeżeli liczba sprzedaży mieszkań na największych rynkach w Polsce rośnie, to niewątpliwie następuje koncentracja budownictwa w dużych aglomeracjach przy jednoczesnym spadku na mniejszych, lokalnych rynkach. Wskaźniki potwierdzają, że trend wzrostowy podaży mieszkań na rynku pierwotnym jest widoczny w dużych miastach Polski od 2010 roku i powinien utrzymać się w roku przyszłym.

Zdaniem ekspertów firmy Murapol, opinie analityków wskazują jednak, że istnieje ograniczona podaż mieszkań w stanie deweloperskim o wysokim standardzie i w atrakcyjnych cenach. Analitycy są zgodni, że rynek należy do  konsumenta i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby klienta pozyskać poprzez wysokiej jakości produkty,  ciekawą ofertę dostępnych mieszkań oraz atrakcyjne i promocje ceny.

Według klientów kupujących mieszkania w nowym budownictwie, ważna jest jakość materiałów budowlanych z jakich powstała inwestycja, wysoki standard wykonania i detale wykończenia budynku. Istotne są również walory estetyczne domów na nowo powstałych osiedlach, funkcjonalność całego budynku, bezpieczeństwo oraz infrastruktura, czyli dostępność punktów handlowo-usługowych oraz rozrywkowych. Istotna jest także jakość usługi, w tym obsługa klienta obejmująca m.in. doradztwo kredytowe, podatkowe, notarialne, czy projektowanie wnętrz.

Mieszkania na nowopowstałych osiedlach, o podwyższonych standardach, dobrze zlokalizowane, z ciekawą nowoczesną architekturą to niewątpliwie dobra lokata kapitału zarówno na czasy obecne jak i na przyszłość. Nabywając mieszkania na rynku pierwotnym kupujący mogą liczyć na długookresowy wzrost wartości tego typu nieruchomości.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu