Jawo ocenione na piątkę

Firma Jawo, producent mrożonek, została uhonorowana certyfikatem BRC. System BRC to międzynarodowy standard opracowany przez Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (British Retail Consortium) wymagany przez coraz większą grupę hiper- i supermarketów na terenie całej Europy.

Standard opracowano, aby zapewnić jak najwyższą jakość dostarczanych produktów. Niezależna jednostka certyfikująca po przeprowadzeniu szczegółowej kontroli zakładu, przyznała Jawo najwyższą notę – A!

Certyfikat BRC to kolejny dowód na to, że dbamy o najwyższą jakość i produkujemy bezpieczną żywność – mówi Emil Dzianok, dyrektor handlowy firmy Jawo, specjalizującej się w ręcznej produkcji pierogów, kopytek, klusek leniwych, knedli, a także krokietów i naleśników.

Przyznanie certyfikatu BRC to kolejne, między innymi po Pucharze Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znaku Poznaj Zdrową Żywność, godle Doceń Polskie, czy wyróżnieniu Perły Rynku FMCG, uznanie dla firmy Jawo, świadczące o najwyższej jakości wyrobów produkowanych w tej rodzinnej firmie.

Więcej na: www.jawo.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu