Spółka z grupy Alterco kupiła od Orbisu zabytkowy hotel w centrum Krakowa

17 października br. spółka Emir 19, której Alterco S.A. jest 50% udziałowcem, nabyła za 20,5 mln zł „Hotel Francuski” znajdujący się na Starym Mieście w Krakowie.

Spółka Alterco wystąpiła w charakterze integratora rynku nieruchomości. Zabytkowy hotel będzie eksploatowany wspólne ze znaną rodziną restauratorów – klanem Gesslerów. Efektywna realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki unikatowym kompetencjom spółki Alterco – doskonałej znajomości rynku nieruchomości i rynku kapitałowego.

Zgodnie z założonym harmonogramem w dn. 17 października nastąpiło przeniesienie własności Hotelu Francuskiego na spółkę Emir 19. Działalnością hotelową oraz gastronomiczną obiektu zajmie się Spółka Emir 20. Posiada ona bowiem wyjątkowe kompetencje w zakresie działalności hotelowej i gastronomicznej – prezesem spółki jest Adam Szczęsny Gessler, syn znanego i cenionego w Polsce restauratora.

W pierwszej kolejności działania inwestorów skoncentrowały się na gastronomii. Hotel Francuski słynął przed laty ze świetnej kuchni. Dzięki zaangażowaniu rodziny Gesslerów doskonała kuchnia, powraca do „Francuza” i wyznacza obowiązkowe miejsce na mapie kulinarnej Krakowa. Emir 19 wydzierżawił część restauracyjną hotelu, od Orbisu, już od 1 sierpnia 2011 r. Dzięki takiemu działaniu przejęcie całej działalności związanej z Hotelem Francuskim odbywa się płynnie i bez zwykłej w takich sytuacjach wielomiesięcznej przerwy w funkcjonowaniu obiektu.

„Chcemy przywrócić Krakowowi i jego gościom coś, co niegdyś nazywało się „oberżą”. Oberża to restauracja, gospoda, karczma, przy której znajdują się pokoje hotelowe. To znakomita kuchnia ma wabić gości, dzięki którym Hotel Francuski odzyska niebawem blask z okresu swojej świetności. Nadwyżka finansowa wypracowana z działalności operacyjnej będzie sukcesywnie przeznaczana na renowację hotelu – tłumaczy Zbigniew Zuzelski, prezes Alterco.

Hotel o wspaniałej tradycji, wpisany do rejestru zabytków, w przyszłym roku będzie obchodził 100-lecie istnienia. Trzypiętrowy budynek zaprojektowany przez Zbigniewa Odrzywolskiego, krakowskiego architekta i przedsiębiorcę budowlanego z przełomu XIX i XX w., powstał w latach 1911-1912. W momencie rozpoczęcia działalności, tj. 1 czerwca 1912 roku, uchodził za najnowocześniejszy krakowski hotel. Obiekt, jak na owe czasy, był bardzo dobrze wyposażony – posiadał m.in. cichobieżne windy, pocztę pneumatyczną, telefony oraz centralne ogrzewanie. Mury hotelu pamiętają wiele istotnych wydarzeń ze świata polityki i biznesu. Wśród innych ważnych wydarzeń, to właśnie tu, w Sali nazywanej dzisiaj Olimpijską, 19 października 1919 r. utworzono Polski Komitet Olimpijski.

Hotel Francuski oferuje bardzo dobre warunki mieszkalne w ścisłym centrum Krakowa. Do dyspozycji gości jest 27 pokoi oraz 15 apartamentów. Butikowy charakter obiektu pozwala na obsługę gości hotelowych na najwyższym poziomie. Na potrzeby spotkań biznesowych oraz przyjęć okolicznościowych hotel posiada dwie sale: Olimpijską oraz salę restauracyjną z możliwością aranżacji na salę konferencyjną. Wkrótce w hotelu zostaną przeprowadzone niezbędne modernizacje i usprawnienia, które zapewnią gościom najwyższy standard. Rzecz jasna wszystkie prace będą się odbywały z poszanowaniem zabytkowego charakteru obiektu.

Dodanie Hotelu Francuskiego do grupy aktywów infrastruktury turystycznej jest potwierdzeniem konsekwentnej realizacji strategii inwestycyjnej spółki Alterco, która zakłada integrację rynku nieruchomości na wielu płaszczyznach. Alterco przygotowując się do stworzenia silnego pionu inwestycji w infrastrukturę turystyczną, sięgnęło po ikonę polskiego hotelarstwa. Jest to kolejny obiekt, który po mazurskim Sztynorcie, austriackim Villach oraz pomorskim Komorzu ma wyznaczać nowe kierunki dla polskiego przemysłu turystycznego.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu