Rekord na Mehoffera. Obraz zostaje w Warszawie

Wybitne dzieło Józefa Mehoffera, które trafiło na rynek po raz pierwszy, podczas wczorajszej aukcji w DESIE Unicum zostało sprzedane za 264 500 złotych, bijąc tym samym rekord za pracę tego artysty. Nowym właścicielem jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

Ten muzealnej klasy obraz został zakupiony z wywoławczych 160 000 zł za łączną kwotę 264 500 zł (z opłatą aukcyjną) podczas 171 Aukcji Dzieł Sztuki w DESIE Unicum. Już samo pojawienie się obrazu w obrocie aukcyjnym bardzo zainteresowało zarówno kolekcjonerów prywatnych jak i instytucjonalnych. Po „zaciekłej” licytacji obraz trafił do Muzeum Narodowego w Warszawie. Instytucja skorzystała z przysługującego rejestrowanym muzeom prawa pierwokupu, przyznającego mu pierwszeństwo do zakupu zabytku za kwotę wylicytowaną[1]. Pojawienie się portretu na aukcji było nie lada gratką, tym bardziej że dzieło przez kilkadziesiąt lat pozostawało w rękach rodziny portretowanego, a następnie w latach 60. trafiło do zacisza prywatnej kolekcji.

Obiekty tak wysokiej klasy bardzo rzadko pojawiają się w obrocie rynkowym, a jeszcze rzadziej trafiają na aukcje. Muzeum Narodowe w Warszawie zakupiło obraz do swojej kolekcji, korzystając z przysługującego mu prawa pierwokupu. Dzieło Mehoffera jest wybitne, dlatego tym bardziej cieszymy się, że będzie dostępne dla szerokiej publiczności. Chcielibyśmy, aby takich transakcji było jak najwięcej – mówi Juliusz Windorbski, Prezes Zarządu DESY Unicum.

Przedstawienie to, choć skromne w treści, stanowi majstersztyk sztuki malarskiej, co potwierdziło jury krajowej wystawy sztuki we Lwowie przyznając mu złoty medal już w roku powstania dzieła.  Obraz ten, namalowany przez zaledwie 25-letniego Józefa Mehoffera, w początkowym okresie jego pobytu w Paryżu, przedstawia siedzącego w swojej pracowni zadumanego rzeźbiarza Konstantego Laszczkę. Nad siedzącym artystą góruje czerwona zasłona, po jego lewej stronie znajduje się kunsztownie namalowany piecyk węglowy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu