Pierwsze stacje LOTOSU na A1

W przyszłym tygodniu LOTOS uruchomi swoje pierwsze Miejsca Obsługi Podróżnych na nowo otwartym odcinku autostrady A1, pomiędzy Grudziądzem a Toruniem. Łącznie koncern będzie operował aż 9 tzw. MOP-ami, które oprócz A1 zlokalizowane są również przy autostradach A2, A4 i A6.

Obustronna para MOP Malankowo położona jest na 107 km autostrady (licząc od węzła Rusocin), czyli 17 km nowo oddanego odcinka A1 (licząc od węzła Nowe Marzy). W sumie, na całej trasie 156 km autostrady będą funkcjonować 2 pary MOP z czego jedna należy właśnie do LOTOSU.

Aktualnie spółka LOTOS Paliwa, która zarządza siecią stacji paliw LOTOS, oczekuje na decyzję administracyjną wydawaną przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowalnego dot. uruchomienia stacji. Ww. zgoda ma być wydana w przyszłym tygodniu. Zaraz po jej uzyskaniu LOTOS uruchomi stacje, znajdujące się po obu stronach autostrady.

W początkowym etapie funkcjonowania MOP Malankowo będzie obiektem pierwszej kategorii, ze  stacją paliw LOTOS. – W połowie przyszłego roku nastąpi uruchomienie restauracji, a w perspektywie następnych kilku lat na MOP Malankowo Zachód pojawi się również hotel. Gdy to nastąpi MOP będzie placówką trzeciej, najwyższej kategorii – wymienia Robert Łaniewski, pełnomocnik zarządu ds. projektów strategicznych w LOTOS Paliwa.

Każda ze stacji na MOP Malankowo dysponować będzie 6 stanowiskami do tankowania pojazdów osobowych oraz 2 stanowiskami dla pojazdów ciężarowych. Na potrzeby TIR-ów obiekt wyposażono w instalacje dystrybucji AdBlue. Dodatkowo na stacjach klienci znajdą sklepy oraz kąciki gastronomiczne.

Z kolei spółka Gdańsk Transport Company (koncesjonariusz MOP Malankowo) wyposażyła obiekt w przestronne parkingi dla pojazdów osobowych, ciężarowych oraz autokarów, zadaszone miejsca piknikowe oraz toalety.

Budowa stacji paliw zajęła 15 tygodni, natomiast proces projektowania wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę trwał ok. 8 miesięcy.

W styczniu 2011 r. minęło piętnaście lat od powołania spółki LOTOS Paliwa, odpowiadającej za rozwój i zarządzanie ogólnopolską siecią stacji paliw LOTOS. Aktualnie w sieci LOTOS funkcjonują łącznie 324 stacje dogodnie zlokalizowane w miastach i przy trasach przelotowych. Te ostatnie, dzięki dużym parkingom, są także doskonałym miejscem do odpoczynku w czasie podróży.

Spółka realizuje również inwestycje związane z budową stacji przy autostradach i drogach ekspresowych w ramach tzw. Miejsc Obsługi Podróżnych.

LOTOS Paliwa posiada również certyfikowany przez PCBC S.A. system zarządzania jakością w zakresie hurtowego obrotu i dostarczania do stacji paliw benzyn i olejów napędowych do pojazdów samochodowych oraz hurtowego obrotu lekkimi olejami opałowymi.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu