Przejdź do treści

„Mowa trawa” – tajniki piłkarskiego slangu w książce Marcina Rosłonia, dziennikarza Canal+

Cięta róża, krótka noga, długi słupek, spadający liść – co znaczą te tajemnicze zwroty? Odpowiedzi udzieli Marcin Rosłoń, były piłkarz, od 11 lat dziennikarz sportowy i komentator CANAL+, w pierwszym i jedynym takim słowniku piłkarskiej polszczyzny „Mowa trawa”. Książka pojawi się na rynku 19 października pod patronatem medialnym CANAL+.

„CANAL+ kibicował Marcinowi w jego pracy nad książką od samego pomysłu aż do realizacji. Patronat medialny nad słownikiem objęliśmy nie tylko dlatego, że napisał go «nasz człowiek», ale przede wszystkim ze względu na to, że jest to publikacja ważna i potrzebna – jedyna taka na rynku. W sposób profesjonalny, ale też nietuzinkowy promuje polski futbol” – mówi Jacek Okieńczyc, Dyrektor ds. Sportu CANAL+. I dodaje: „Jesteśmy jedyną sportową telewizją premium, z najlepszą ekipą dziennikarską w kraju, której talent – jak widać – wykracza poza samo komentowanie transmisji piłkarskich”.

„Mowa trawa” odkrywa tajniki języka futbolu i wyjaśnia genezę najciekawszych zwrotów używanych przez piłkarzy, trenerów i środowisko zawodowej piłki nożnej. Definicje wzbogacone anegdotami, powiedzonkami i cytatami wprost z szatni i stadionu ilustrują humorystyczne rysunki Andrzeja Jankowskiego. Dowcipna i błyskotliwa książka to doskonały prezent zarówno dla zagorzałych fanów piłki nożnej, jak i adeptów, którzy o futbolu wiedzą jeszcze niewiele.

„Piłka nożna to wyjątkowa gra. Jako wyczynowy piłkarz spędziłem w szatni i na boisku dużą część życia. Po ponad dwudziestu latach zajmowania się piłką – zawodowego grania i komentowania, postanowiłem opisać to, co widziałem i zapamiętałem. «Mowa trawa» to słownik, który – mam nadzieję – w zabawny i przystępny sposób przybliży czytelnikowi wspaniały świat piłki nożnej, otworzy do niego drzwi” – mówi Marcin Rosłoń, autor i dziennikarz CANAL+.

Premiera „Mowa trawy”, wydanej przez Bukowy Las, zaplanowana jest na 19 października. Książka, której patronem jest CANAL+, będzie dostępna w wybranych księgarniach oraz sieci salonów empik.