Przejdź do treści

Dziennikarz WP nominowany do nagrody „Pióro Nadziei” przyznawanej przez Amnesty International

Michał Staniul, dziennikarz Wirtualnej Polski, otrzymał nominacje do nagrody „Pióro Nadziei” Amnesty International za artykuł o nielegalnych testach leków na nigeryjskich dzieciach.

Michał Staniul w swoim tekście pt. „Producent Viagry zapłaci gigantyczne odszkodowania?” – opublikowanym w serwisie konflikty.wp.pl – opisuje dramat Nigeryjczyków, na których gigant farmaceutyczny nielegalnie testował leki. Ten proceder spowodował śmierć lub okaleczenie niemal dwustu dzieci. Niektóre z nich straciły wzrok, słuch lub zostały sparaliżowane. Przez lata Nigeryjczycy walczyli o odszkodowania od producenta felernego specyfiku.

Jury konkursu zauważyło, że opisywany przez Staniula temat był niemal praktycznie przemilczany w polskiej prasie, a forma artykułu była dostosowana do wymogów nowych mediów.

Wśród nominowanych do nagrody Amnesty International znaleźli się również:

  • Marta Konarzewska za „Jestem nauczycielką i jestem lesbijką” (autorka publikuje swoje teksty również w Wirtualnej Polsce)
  • Katarzyna Kwiatkowska za „Na strzał trzeba czekać”
  • Grzegorz Szymanik i Natalia Waloch za „Nigeria na prawo, Somalia na lewo”

Nagroda „Pióro Nadziei 2011” zostanie wręczona w niedzielę, 16 października podczas gali na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Na konkurs nadesłano łącznie 35 tekstów, które oceniło jury w składzie: Anna Laszuk, Ewa Siedlecka, prof. Roman Wieruszewski, Max Cegielski oraz Mateusz Hładki.

O autorze:

Michał Staniul interesuje się tematami związanymi z Afryką i Ameryką Łacińską oraz prawami człowieka. Z Wirtualną Polską związany od 2009 roku, wcześniej zajmował się dziennikarstwem obywatelskim. Z wykształcenia politolog, z zamiłowania żeglarz i basista. Szlifuje warsztat w Polskiej Szkole Reportażu.