Awans Warszawy w rankingu miast biznesowych Europy

Stolica Polski awansowała o trzy miejsca w klasyfikacji miast europejskich najlepszych dla biznesu. Ranking, który powstał na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską odpowiedzialną za ekspansję 501 największych firm europejskich, przygotowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

Warszawa zajmuje 21 miejsce w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu w Europie. Wyprzedziliśmy między innymi Wiedeń i Pragę. Analiza 36 miast obejmuje takie kategorie jak m.in. jakość życia, dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanych pracowników, jakość usług telekomunikacyjnych oraz połączenia transportowe. Warszawa awansowała aż w ośmiu kategoriach z dwunastu.

Warszawa poprawiła swój wynik m.in. w kategoriach: łatwy dostęp do rynków i klientów (19 miejsce) i dostępność do wykwalifikowanych pracowników (14 miejsce). Warszawa zajęła też pierwsze miejsce pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. Wysoko, bo aż na 5 miejscu, oceniono klimat dla biznesu tworzony przez rząd. Najniższe pozycje miasto zajęło w kategoriach: jakość życia dla pracowników (32 miejsce) i czystość środowiska (34 miejsce).

Najlepszym miastem do prowadzenia działalności biznesowej w Europie jest Londyn, drugie miejsce w rankingu zajął Paryż, a trzecie Frankfurt (niezmiennie od 1990 r.). W pierwszej piątce znalazł się Amsterdam i Berlin, wykorzystując spadek Barcelony i Brukseli. Swoją pozycję aż o osiem miejsc poprawił Bukareszt (obecnie na 27 miejscu). Największy spadek (o siedem miejsc) zanotował Rzym, który zajął w tym roku 35 pozycję. Ostatnie, 36 miejsce, w głównym rankingu zajęły Ateny.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, powiedziała: „Od wielu lat stawiamy na rozwój Warszawy jako metropolii przyjaznej biznesowi. Inwestujemy w transport publiczny, drogownictwo, infrastrukturę teleinformatyczną. Usprawniamy pracę urzędów, tak aby były bardziej przyjazne inwestorom. Cieszę się, że nasze działania są doceniane przez firmy i instytucje międzynarodowe”.

Marek Noetzel, Partner w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Niewątpliwym sukcesem jest pierwsze miejsce Warszawy pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu, gdyż jest to jeden z czynników, na który zagraniczne firmy zwracają szczególną uwagę. Także w kategorii: ekspansja firm w ciągu najbliższych 5 lat, stolica znalazła się wysoko – na trzecim miejscu”.

Ranking „European Cities Monitor” powstaje na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za ekspansję 501 najlepszych firm europejskich. Od 1990 r. przeprowadza je niezależna firma badawcza TNS BMRB na zlecenie Cushman & Wakefield.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu