Przejdź do treści

Wirtualny wynajem biur – nowoczesna firma w realiach XXI wieku

Wirtualne biuro wynajmę, biura na godziny w przystępnej cenie – to tylko wybrane z licznych ogłoszeń, których coraz więcej na portalach ogłoszeniowych. Prowadzenie działalności w domu nie musi wiązać się z tym, że firma będzie miała adres mieszkania, który jest mało profesjonalny i nie wzbudza zaufania klientów.

Wielu właścicieli biurowców udostępnienia adres pocztowy dla firmy (spółki), skrytki pocztowe, a także oferuje inne, korzystne udogodnienia osobom wykonującym wolne zawody, a także początkującym przedsiębiorcom. Czy wynajem wirtualnego biura jest opłacalny? Jakie korzyści ze sobą niesie i czy warto inwestować w tak specyficzną formę działalności?

Wirtualne biuro to nowa usługa na polskim rynku, która, jak podają najnowsze wskaźniki, niesie ze sobą duży potencjał rozwoju. Wirtualne biuro to idealna oferta dla rozpoczynających własną działalność gospodarczą, którzy nie chcą inwestować w wynajem powierzchni biurowych i decydują się prowadzić firmę w domu. Posiadanie siedziby w wirtualnym biurze jest korzystną ofertą dla przedsiębiorców, którzy chcą zaoszczędzić swój czas, a przede wszystkim pieniądze. Polega to na tym, iż nowa siedziba firmy lub spółki jest rejestrowana, zgodnie z umową z najemcą, w proponowanym przez niego miejscu, z korzyścią dla wynajmującego, bowiem nie ponosi on ogromnych kosztów związanych z funkcjonowaniem realnego biura. Wirtualne biuro udostępnia adres, obsługuje korespondencję, odbierze przychodzące telefony i wiadomości fax. Za każdym razem, gdy na adres wirtualnego biura przychodzi korespondencja, najemca w tym samym dniu otrzyma nas e-mail, w którym opisany jest charakter przesyłki (list polecony/ zwykły/ priorytet, paczka itd.) oraz jej nadawca.

Biuro wirtualne to usługa przeznaczona zarówno dla nowych firm, jak i dla już istniejących. Każdy klient otrzymuje możliwość w pełni legalnej, potwierdzonej umową najmu rejestracji działalności pod adresem wybranego przez siebie biura. Prestiżowy adres firmy jest głównym powodem korzystania z takiej usługi, jednak pakiet jest o wiele bardzie bogatszy. Dodatkowe korzyści z posiadania takiego biura to m. in.: dostęp do sekretariatu, przyznanie numeru telefonu, odbieranie połączeń w imieniu firmy lub przekierowanie rozmów na wskazany nr, wysyłanie korespondencji tradycyjnej oraz elektronicznej, prowadzenie kalendarza spotkań, kserowanie dokumentów, a nawet drukowanie wizytówek.

– Nasza oferta skierowana jest do firm z Polski i za granicy, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw jak i firm, które dopiero rozpoczynają działalność i chcą ograniczyć koszty. W ramach oferty każdy z naszych klientów ma możliwość rejestracji siedziby swojej firmy pod naszym adresem – mówi Alicja Głowicka z Office Spot – Centrum Biznesowego. Wirtualny wynajem biur jest usługą przeznaczoną dla osób, które do prowadzenia swojej działalności nie potrzebują biura na stale, ale jednocześnie chcą skorzystać z profesjonalnej obsługi korespondencji, rozmów telefonicznych, faksów oraz wsparcia administracyjnego. Podstawową korzyścią jest także możliwość posiadania adresu firmowego w prestiżowej lokalizacji w centrum dużego miasta. Jest to idealna oferta dla osób rozpoczynających działalność, dużo podróżujących, potrzebujących biura poza siedzibą firmy czy na przykład tworzących oddział w innym mieście. Jest to usługa, która w znaczny sposób obniża koszty działalności.

Zainteresowanie wirtualnymi biurami wzrasta z roku na rok, co potwierdza Paweł Bożałek z Wellmark Sp. z o.o. – Na chwilę obecną jest bardzo duże zainteresowanie usługami wirtualnego biura. Wiele nowo powstałych firm woli zlecić obsługę swojej firmy na zewnątrz i zdecydowanie zredukować koszty, dlatego ilość firm korzystających w usługi wirtualnych biur ciągle rośnie. W zależności od miejscowości i oczywiście lokalizacji wirtualne biura posiadają od kilkudziesięciu do kilkuset klientów. Z usługi wirtualnego biura korzystają przede wszystkim jednoosobowe działalności gospodarcze, nowo powstałe spółki prawa handlowego, ale jest także duża grupa firm już istniejących na rynku, która chce mieć przedstawicielstwo, oddział w dużym mieście i przy niewielkim nakładzie, a dzięki naszej ofercie, właściwie w ciągu jednego dnia może je uruchomić. Oczywiście dużą grupą klientów są przedsiębiorcy, którzy pracują głównie w terenie, handlowcy, freelancerzy, firmy bardziej mobilne niż stacjonarne. Jeśli miałbym wskazać na dominującą branżę – właściwie nie ma takiej, nasi klienci są przedstawicielami wielu bardzo różnych zawodów – dodaje Bożałek.

Coraz więcej firm korzysta z takiej możliwości „prowadzenia biura, co potwierdza Jan Szadkowski z Okopowa Business Spot Virtual Office: -Ilość nowych Klientów w naszym biurze jest zmienna, często Klienci odchodzą do własnych biur kiedy już rozwinie im się ich biznes, lub rezygnują, jeśli pomysł na firmę nie udaje się. Ale na podstawie obserwacji naszej działalności oraz firm konkurencyjnych można założyć, że w samej Warszawie może być to już wiele setek a nawet kilka tysięcy takich firm – mówi

Popyt na usługi wirtualnego biura rośnie. Co prawda jest to stosunkowo nowy rodzaj usług na naszym rynku krajowym, ale już cieszy się dużym uznaniem. Nikt nie ukrywa, iż zdecydowanym atutem jest tu redukcja kosztów oraz odciążenie przedsiębiorcy w kwestiach prowadzenia biura. Analitycy szacują, iż najbliższe pięć lat będzie charakteryzowało się znacznym wzrostem liczby klientów korzystających z wirtualnego biura.

Joanna Babiś