Przejdź do treści

ttools.pl: innowacyjne narzędzie wspierające decyzje inwestycyjne

Tagi:

Inwestowanie to proces wymagający dobrego przygotowania i coraz częściej fachowego wsparcia. Bowiem początkujący i niedoświadczony inwestor nie zawsze jest w stanie podejmować trafne decyzje. Z myślą o nim i w odpowiedzi na szerokie zapotrzebowanie rynku powstało innowacyjne narzędzie wspomagające decyzje inwestycyjne – aplikacja ttools.pl.

Ttools.pl to pierwsza w Polsce piguła informacyjna, zawierająca tak szerokie spektrum wiedzy o rynku kapitałowym, spółkach i funduszach, z możliwością wykorzystania specjalistycznych narzędzi do szczegółowej i drobiazgowej analizy interesujących wskaźników oraz danych finansowych.

Od 2009 roku głównie dzięki wielkim prywatyzacją spółek skarbu państwa, jak również nasilonej akcji edukacyjnej, zainteresowanie rynkiem kapitałowym wśród osób prywatnych wzrasta. Tym samym liczba otwieranych kont maklerskich systematycznie się zwiększała. Według Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych z końcem 2010 roku działało w Polsce prawie 1,5 mln rachunków. Z obserwacji wynika, że wraz ze wzrostem liczby inwestorów indywidualnych i rozwojem Internetu oraz techniki komputerowej analizy rynków finansowych, wzrosło zapotrzebowanie na profesjonalne narzędzia wspomagające decyzje inwestycyjne.

ttools.pl to niezwykle funkcjonalne narzędzie dla każdego inwestora. Posiada bogaty dział wiedzy teoretycznej, wraz z testami badającymi poziom własnej znajomości giełdy i rynku kapitałowego. Pośród standardowych rozwiązań inwestycyjnych, tj. notowań giełdowych i walutowych, informacji szczegółowych na temat spółki czy funduszu, dostarcza również wyspecjalizowanych narzędzi służących do analizy wybranych aspektów z działalności inwestycyjnej.

Jest to pierwsza aplikacja na polskim rynku, w której dostępna jest tzw. mapa rynku, czyli rozbudowane narzędzie graficzne, przedstawiające za pomocą prostokątów sytuację spółki lub funduszu inwestycyjnego na tle całego rynku, sektora czy indeksu. Wielkość pola generowana jest poprzez kapitalizację dla akcji lub w przypadku funduszu – wartości aktywów. Odcienie koloru zielonego sygnalizują wzrost kursu, z kolei odcienie czerwonego – spadek. Kolor czarny oznacza zmianę wartości bliską zeru. Funkcjonalność mapy polega na szybkiej możliwości oceny danej spółki, branży lub też całego rynku. Po sekundzie inwestor jest w stanie ocenić, co się dzieje na rynku, w określonej grupie spółek lub w danym funduszu. Po kliknięciu w wybrany podmiot zostanie przeniesiony do szczegółowych informacji na temat instrumentu, gdzie będzie mógł dokonać dalszej analizy.

Użytkownik zestawiając podmioty własnej mapy będzie mógł wybrać fundusze inwestycyjne, akcje GPW i NewConnect. W dalszej kolejności wybierze spółki małe, średnie, WIG20, sWIG80, a następnie przejdzie do tak szczegółowych kryteriów, jak stopa dywidendy, ROA, ROE czy C/WK.

Aplikacja Skaner umożliwia niezwykle szczegółową selekcję konkretnych instrumentów na podstawie szerokiej bazy żądanych kryteriów rynkowych, opisowych, technicznych i fundamentalnych. Pozwala na szybkie przeskanowanie rynku i i odnalezienie interesujących nas spółek lub funduszy inwestycyjnych. Liczba kryteriów jest ogromna, wręcz niespotykana w podobnych tego typu narzędziach. Naturalnie liczba kombinacji wybranych filtrów jest niewyobrażalna.

Obsługa aplikacji jest niezwykle prosta. W przypadku, gdy inwestor szuka spółki o sprecyzowanych obrotach miesięcznych, wystarczy, że wpisze dane w odpowiedni filtr, a po chwili pojawi się szukane rozwiązanie.

Kolejne interesujące rozwiązanie wykorzystane przez ttools.pl to ISPAG – narzędzie do analizy technicznej zawierające szereg kluczowych wskaźników i oscylatorów. Pozwala wyświetlić wszystkie dostępne walory i dokonać analizy sytuacji, po czym zapamiętać gotową analizę w formacie png. Dzięki zespoleniu modułów możliwe jest wejście do aplikacji z wielu poziomów portalu, co znacznie ułatiwa szybkie poruszanie się wśród wielu zestawień danych. Dla głównych instrumentów takich jak akcje kwotowania udostępniane są z 15 minutowym opóźnieniem.

Dla wszystkich, którzy chcą spróbować swojego szczęścia, ttools.pl przygotował aplikację portfela będącego odzwierciedleniem rzeczywistego portfela. Z jego pomocą użytkownik będzie miał możliwość kupowania, sprzedawania i monitorowania wirtualnych walorów. Dodawanie akcji będzie możliwe praktycznie z każdego poziomu strony. Dla przykładu, wyszukując interesujące nas spółki przy pomocy skanera, będziemy mogli w następnej chwili dołączyć do nich interesujące nas akcje. Posiadając pakiet wybranych walorów, przy pomocy narzędzia ‘analiza portfela’ sprawdzimy właściwości i parametry posiadanego portfela oraz jego zachowania z przeszłości. Aplikacja pozwoli inwestorowi zweryfikować, czy zbudowany pakiet akcji ma szanse przynieść oczekiwane rezultaty. Dodatkowo da możliwość przeprowadzenia symulacji, w której wpisując historyczną datę zakupu będzie można pospekulować i sprawdzić „co by było, gdyby…”. Portfel jest pomocnym narzędziem zarówno dla początkujących inwestorów chcących sprawdzić, jak wygląda gra na giełdzie, jak i dla aktywnych, zaawansowanych osób, które potrzebują profesjonalnego narzędzia monitorującego ich decyzje i umożliwiającego analizę portfela rozumianego jako całość.

Szeroką funkcjonalność portalu uzupełniona jest o bogaty dział edukacyjny, zawierający objętościowe i wysoce wartościowe merytorycznie materiały na temat rynków finansowych, giełd i inwestowania.

Celem portalu jest agregacja szerokiego zakresu informacji w sposób łatwy i przystępny dla każdego użytkownika. Przy pomocy wyspecjalizowanych narzędzi ułatwi podjęcie inwestorowi decyzji, a początkującemu użytkownikowi pozwoli wykazać się w rzeczywistych zmaganiach z rynkiem kapitałowym.

Funkcjonalność systemu uzależniona będzie od opcji, jaką wybierze użytkownik. Możliwe są trzy warianty: użytkownik zwykły, użytkownik zarejestrowany i użytkownik premium. Pierwsze dwie możliwości są darmowe, a koszt użytkownika premium wyposażonego pełną funkcjonalność systemu to jedynie niecałe 28 zł miesięcznie przy rocznym abonamencie.