Przejdź do treści

Nowy parking typu „Parkuj i Jedź” w Teresinie już gotowy

Już od 7 października br. mieszkańcy Teresina podróżujący koleją mogą bezpiecznie zostawić swój samochód lub rower na parkingu i dalej jechać pociągiem. Dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego oraz gminy Teresin powstał tu parking w systemie „Parkuj i Jedź”.

Łączna wartość inwestycji to ponad 645 tys. zł. 50 proc. Inwestycji sfinansował Samorząd Mazowsza, a pozostałe 50 proc. gmina Teresin, która jest jednocześnie inwestorem zastępczym budowy parkingu. Zarządcą parkingu jest Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

Nowy parking o powierzchni 1500 m² powstał przy dworcu kolejowym w Teresinie. Będzie mógł pomieścić 57 samochodów, w tym 3 miejsca zarezerwowane są dla niepełnosprawnych. Dodatkowo posiada specjalną wiatę na 9 rowerów. Parking jest oświetlony, dozorowany i objęty monitoringiem elektronicznym.

Inwestycja została wspólnie sfinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Gminę Teresin. Całkowita wartość budowy parkingu to ponad 645 tys. zł. Samorząd Mazowsza sfinansował połowę inwestycji, drugą połowę gmina Teresin, która jest jednocześnie inwestorem zastępczym budowy parkingu.

Na Mazowszu planowana jest budowa 40 parkingów w ramach systemu „Parkuj i Jedź”. Do tej pory otwarto pięć z nich w: Żyrardowie, Celestynowie, Siedlcach, Ożarowie Mazowieckim i Brwinowie.

Korzystający z parkingów płacą kwartalnie za pozostawienie samochodu lub motocykla 40 zł. Bilety miesięczne kosztują 20 zł, a bilet jednorazowy 3 zł. Pozostawienie roweru kosztuje kwartalnie 10 zł, miesięcznie 5 zł, a za jednorazowy wjazd trzeba zapłacić 2 zł.

Oferta skierowana jest do tych pasażerów Kolei Mazowieckich, a także innych przewoźników, którzy mieszkają w pewnym oddaleniu od stacji kolejowej, ale nie chcą z tego powodu rezygnować z wygodnego, ekologicznego i szybkiego transportu kolejowego. Wszystkie parkingi „Parkuj i Jedź” są strzeżone, a także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.