Rok 2012 rekordowy dla gdańskich inwestycji Grupy Robyg

Budowę w Gdańsku około 400 lokali chce rozpocząć w przyszłym roku Grupa Deweloperska ROBYG. W dotychczasowej historii obecności firmy na rynku gdańskim nie było jeszcze tak intensywnego okresu. Domy, apartamenty i mieszkania w jej trzech projektach sprzedają się bardzo dobrze, co zachęca do kolejnych inwestycji. Zdaniem władz spółki, gdański rynek ma obecnie największy w Polsce potencjał wzrostu.

Grupa Deweloperska ROBYG pierwszą budowę w Gdańsku uruchomiła w 2009 r., chociaż proces tworzenia banku ziemi oraz uzyskiwania niezbędnych dokumentów zaczął się nieco wcześniej. Obecnie prowadzi na tym rynku trzy projekty: Słoneczna Morena (domy, apartamenty i mieszkania na Morenie), Albatross Towers (kilkunastopiętrowy apartamentowiec na Przymorzu) oraz Lawendowe Wzgórza (mieszkania na Jasieniu). W tej chwili w gdańskiej ofercie znajduje się ok. 297 lokali, a ponad 100 zostało już przekazanych nowym właścicielom. Prawdziwy skok ROBYG planuje na rok 2012 – według aktualnych założeń, rozpocznie budowę niemal 400 lokali.

– Jako rodowity gdańszczanin od samego startu traktowałem tutejsze inwestycje bardzo osobiście. Dlatego teraz szczególnie cieszę się z tego, że nasza oferta spotkała się z dobrym przyjęciem. Początkowo miałem trochę obaw, czy doświadczenia z rynku warszawskiego da się przenieść do Gdańska. Jednak model okazał się uniwersalny: cena nieodbiegająca od propozycji konkurentów i podwyższony standard. Rywalizujemy jakością i to się klientom podoba – wyjaśnia Zbigniew Wojciech Okoński, Prezes Zarządu ROBYG S.A.

W ocenie władz ROBYG, rynek gdański w ostatnich latach pozostawał nieco w tyle za innymi wielkimi polskimi miastami. Okazało się to jednak korzystne zarówno dla kupujących, jak i deweloperów. Dzięki temu, Gdańsk uniknął nadmiernego wzrostu cen, a co za tym idzie, łagodniej zniósł kryzys z roku 2008, szczególnie dotkliwy dla Warszawy. Obecnie jest w najlepszej kondycji spośród sześciu największych rynków mieszkaniowych w Polsce.

Z raportu firmy doradczej REAS wynika, że dziś to właśnie w Trójmieście mieszkania najkrócej czekają na klientów – innymi słowy, to tutaj deweloperzy mają najmniejsze zapasy i mogą wcześniej rozpoczynać kolejne inwestycje. Gdyby teraz wstrzymali budowanie nowych, pod koniec 2012 r. lub na początku 2013 r. na rynku pierwotnym nie byłoby już wolnych lokali. Obecna oferta to 136 proc. rocznej sprzedaży (spośród największych polskich miast w najgorszej sytuacji jest Poznań z wynikiem 175 proc.).

– Od kilku lat regularnie bywam w Gdańsku i mam wrażenie, że w tym czasie rozwój miasta nabrał prawdziwego przyspieszenia. Nie tylko w kategoriach infrastruktury, ale także pod względem ogólnej kondycji ekonomicznej – mówi Oscar Kazanelson, Przewodniczący Rady Nadzorczej ROBYG S.A. – Dostrzegam też dwa czynniki, dzięki którym działalność deweloperska może w tym mieście rozwijać się coraz dynamiczniej. Po pierwsze, w Gdańsku nie mieliśmy do czynienia z szalonym windowaniem cen gruntów, co na przykład pewnym terenom w Warszawie odebrało możliwość budowania na kilka lat. Po drugie, polityka władz miasta sprzyja inwestorom, gwarantując im stanowcze, ale uczciwe warunki prowadzenia biznesu.

Nie może zatem dziwić, że ROBYG chce budować w Gdańsku coraz więcej. W 2012 r. rozpocznie wznoszenie blisko 400 lokali. Dla porównania, w połowie br. cały trójmiejski rynek pierwotny obejmował 6,1 tys. mieszkań.

Najwięcej pracy czeka budowlańców na osiedlu Lawendowe Wzgórza przy ul. Jabłoniowej. W dwóch budynkach powstaną tam 152 mieszkania. Ten projekt to prawdziwy przebój na gdańskim rynku, z każdym kwartałem sprzedaje się coraz lepiej.

Niewiele mniej lokali (dokładnie 143) budowanych będzie w kolejnym wysokościowcu projektu Albatross Towers. Komfortowe apartamenty w doskonałej lokalizacji – blisko zarówno do centrum, jak i nad morze – zdobywają uznanie nie tylko gdańszczan, ale także osób poszukujących w Trójmieście lokum wakacyjnego lub biznesowego. Dla przedsiębiorców często odwiedzających region, to ciekawa alternatywa dla hotelowego pokoju. Ponadto, powstanie tam też centrum biurowo-usługowe.

Inny charakter ma osiedle Słoneczna Morena przy ul. Piekarniczej. Tutaj ROBYG dokonał nie lada sztuki – na niemałym obszarze (13 hektarów) zachowano bardzo kameralny charakter. To efekt połączenia kilku rodzajów zabudowy: domów jednorodzinnych w układzie bliźniaczym, apartamentowców mieszczących po kilka lokali oraz nie za dużych budynków wielorodzinnych. Całość zatonie w zieleni, bowiem na obszary czynne biologicznie przeznaczono tam 40 proc. gruntów – w tym 8 000 m kw. na wewnętrzny park z uporządkowanym Potokiem Siedleckim. W przyszłym roku ruszy tam budowa 75 mieszkań i 12 apartamentów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu