Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Z okazji miesiąca profilaktyki raka piersi, First Class Fitness w hotelu Radisson Blu jako jeden z pierwszych klubów fitness w Polsce, organizuje dla Klubowiczek i Klubowiczów bezpłatne manualne badanie piersi. Połączenie zdrowego trybu życia, ruchu i profilaktyki zdrowotnej to najważniejsze co przyświeca managerom i trenerom Klubu. W najbliższych dniach, pod okiem lekarza ginekologa, będzie można zbadać własne piersi.

Rak piersi ma złą sławę. Jednak systematyczna profilaktyka i wczesne leczenie mogą uchronić przed najgorszą konsekwencją tej choroby. W Polsce od wielu lat wzrasta zachorowalność na raka piersi, zaś w ostatnich latach przyrost ten przybrał na sile. Problem dotyczy także dużych miast. Częściowo powodem jest występowanie w mieście większej liczby czynników rakotwórczych związanych z uprzemysłowieniem, zmianą diety a także z wydłużeniem średniej długości życia.

Samobadanie piersi jest podstawowym, niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Wtedy, kiedy stadium zaawansowania daje szanse na pełne wyleczenie. Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania gruczołu piersiowego oraz badania dotykowego – palpacji.

Dr Aneta Trams, lekarz ginekolog z wieloletnim doświadczeniem, zbada piersi i węzły chłonne wszystkich chętnych Członków Klubu. Przeprowadzi wywiad lekarski, pokaże w jaki sposób należy badać się samemu oraz zasugeruje, kiedy i jakie badania diagnostyczne powinno się wykonywać w celu systematycznej profilaktyki.

Na raka piersi chorują także mężczyźni. Pomimo, że zapadalność na tę chorobę u mężczyzn jest znacznie mniejsza niż u kobiet, to choroba wykrywana jest w bardziej zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są dużo mniejsze.

Najbardziej niepokojący jest fakt, że mężczyźni trafiają do lekarza później niż kobiety. Zwykle zgłaszają się na konsultacje dopiero po 6-9 miesiącach od pojawienia się niepokojących objawów. Nie zdają sobie sprawy, że w ich gruczole może rozwinąć się także rak. Ignorują zagrożenie, gdyż są przekonani, że na nowotwór piersi chorują wyłącznie kobiety.

„Nie wiedziałem, że problem raka piersi może mnie także dotyczyć. W Klubie modelujemy i wzmacniamy sylwetkę. Sprawiamy, że staje sie bardziej elastyczna. Namawiamy do zdrowego i świadomego odżywiania oraz propagujemy zdrowy styl życia. Włączając się do akcji profilaktyki raka piersi uzupełniamy naszą misję. Może dzięki tej inicjatywie uda nam się uratować czyjeś życie?” – mówi manager Klubu First Class Fitness Sławek Szczepaniak.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu