Przejdź do treści

Projekt regionalnego centrum handlowego „Siódemka” w Elblągu ma nowego właściciela

Bridge Properties (CEE) Limited, prywatna brytyjska spółka inwestycyjna należąca do Bridgehouse, kupiła New Europe Property Holdings Limited (NEPH), dewelopera „Siódemki” – regionalnego centrum handlowego, które zostanie zbudowane w Elblągu.

Bridgehouse, grupa inwestycyjna posiadająca znaczące aktywa w zarządzaniu na wielu rynkach, w tym w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, w Katarze i innych krajach, traktuje zakup NEPH jako rozpoczęcie działalności na polskim rynku nieruchomości z perspektywą osiągnięcia sukcesu.

– Cieszy nas ten zakup i obecnie koncentrujemy się na zrealizowaniu projektu budowy „Siódemki”, który jest bardzo obiecujący ze względu na doskonałą lokalizację i nowoczesną koncepcję – powiedział Torsten Hartmann, Dyrektor Bridgehouse Capital, firmy doradzającej Bridge Properties.

„Siódemka” to regionalne centrum handlowe w Elblągu o łącznej powierzchni najmu wynoszącej ok. 67 000 m2. Projekt otrzymał pozwolenie na budowę oraz zgodę GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) na nowy węzeł komunikacyjny, który pozwoli na dojazd do obiektu z trasy S7. Nowy inwestor planuje rozpoczęcie budowy w pierwszej połowie 2012 r. Przy budowie „Siódemki” zatrudnienie znajdzie kilkaset osób, a po otwarciu centrum stworzonych zostanie ponad 1000 nowych miejsc pracy.

– Projekt otrzymał całkowite wsparcie władz miejskich Elbląga, a także wielu innych instytucji i osób zainteresowanych inwestycją. Budowie „Siódemki” będzie towarzyszyła budowa bardzo ważnego dla Elbląga układu komunikacyjnego. Od dawna wyczekiwany przez mieszkańców węzeł „Lotnisko” nie tylko zapewni połączenie przyszłego centrum handlowego z drogą ekspresową S7, ale co ważniejsze, również z dzielnicą Zatorze. Nowa droga łącząca ulicę Akacjową z ulicami Skrzydlatą i Malborską będzie stanowiła małą południową obwodnicę Elbląga – powiedział Lech Jeziorny, koordynator projektu z firmy NEPH. Nowy układ komunikacyjny przyniesie korzyści przede wszystkim mieszkańcom i samemu miastu, tworząc nowe możliwości rozwoju dzielnicy Zatorze i południowej części Elbląga. Na budowie „Siódemki” skorzysta cały region. Mieszkańcy Elbląga i okolic już wkrótce będą mogli robić zakupy blisko domu, zamiast jeździć w tym celu aż do Gdańska czy Olsztyna.

Nowe centrum handlowe jest położone zaledwie kilkaset metrów od skrzyżowania ważnych szlaków komunikacyjnych: drogi ekspresowej S7 łączącej Gdańsk z Warszawą, drogi S22 z Kaliningradu do Elbląga oraz E22 z Malborka do Elbląga. „Siódemka” będzie pierwszym dużym centrum handlowym w mieście, a zarazem pierwszym nowoczesnym kompleksem handlowo-rozrywkowym w regionie Warmii i Mazur. Powstanie centrum zwiększy prestiż i atrakcyjność Elbląga, a ponadto po raz pierwszy zapewni kupującym z całego regionu dostęp do wielu pożądanych polskich i międzynarodowych marek.

Regionalne centrum handlowe “Siódemka” będzie pierwszym centrum na miarę XXI wieku w regionie Warmii i Mazur. Zostało ono zaprojektowane przez międzynarodowe biuro architektoniczne Broadway Malyan, które przygotowało wcześniej liczne obiekty handlowe w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Obecnie na działce o powierzchni 224 458 m2, na której będzie wybudowana „Siódemka”, prowadzone są prace przygotowawcze. Przy tworzeniu planów samego obiektu, jak i modernizacji otaczającej go infrastruktury drogowej, zespół odpowiedzialny za projekt i budowę centrum ściśle współpracował z władzami lokalnymi i regionalnymi.

Całkowita powierzchnia najmu „Siódemki” wyniesie ok. 67 000 m2. Przy obiekcie powstanie parking naziemny na 1800 miejsc. Inwestycja będzie składała się z dwóch głównych części: w pełni zabudowanej parterowej galerii handlowej o powierzchni 40 000 m2 oraz parku handlowego o powierzchni 27 000 m2, w którym kluczowym elementem będzie market budowlany. W sumie centrum liczyć będzie 15 sklepów wielkopowierzchniowych w parku handlowym oraz 105 sklepów w galerii handlowej. Centrum zapewni pełny wybór produktów i usług, a tym samym najbardziej kompleksową ofertę handlową w regionie. Dodatkową atrakcją centrum będzie strefa gastronomiczna z salą zabaw dla dzieci, co zachęci klientów, często przyjeżdżających z daleka, aby spędzili w nim więcej czasu.

W kompleksie znajdzie się również strefa usług motoryzacyjnych z bezpośrednim dostępem do drogi ekspresowej, obejmująca stację benzynową wraz z przyległymi restauracjami, która obsłuży kierowców i podróżnych poruszających się po jednej z najbardziej ruchliwych tras wakacyjnych w Polsce.