Przejdź do treści

Analiza Invigo: czy PKO Bank Polski zmieni rynek kredytów hipotecznych

Największy polski bank, PKO BP, który udziela blisko jednej trzeciej wszystkich kredytów hipotecznych na rynku, rozpoczął kampanię reklamową kredytów hipotecznych, wprowadzając jednocześnie promocję, dzięki której klient przez pierwszy rok będzie korzystał z marży na poziomie 1,1 proc. Eksperci Invigo, internetowego pośrednika hipotecznego, sprawdzili, jak nowa oferta banku wygląda na tle konkurencji. Czy inne banki w najbliższym czasie również będą zmuszone do, przynajmniej okresowej obniżki marż?

Promocyjna oferta kredytu Własny Kąt hipoteczny w złotych w PKO Banku Polskim, dzięki której marża w okresie pierwszych 12 miesięcy wyniesie 1,1 proc. wymaga spełnienia równocześnie kilku warunków. Po pierwsze niezbędne będzie otworzenie lub posiadanie dowolnego konta w banku. Kredytobiorca będzie musiał zakupić także kartę kredytową oraz ubezpieczenie na wypadek utraty pracy i hospitalizacji na okres 4 lat.

Przy zakupie mieszkania o wartości 400 tys. złotych, klient który zaciągnie kredyt na 300 tys. złotych, na 30 lat przez pierwsze 12 miesięcy będzie płacił ratę w wysokości 1764 złotych. Co ważne, PKO BP nie pobiera prowizji od udzielania kredytu. Po pierwszym roku, a więc po okresie promocji marża kredytu wzrośnie, w zależności od wysokości wkładu własnego. W analizowanym przez nas przypadku, a więc przy 25 proc. wkładzie własnym wyniesie 1,37 proc. a rata kredytu wzrośnie do 1813 złotych.

Jak na tle najlepszych obecnie ofert na rynku wygląda oferta PKO BP? Tabela przedstawia aktualne oferty banków, uszeregowane według wysokości miesięcznej raty po zakończeniu promocji Niektóre banki umożliwiają utrzymywanie marży na niższym poziomie przy jednoczesnym spełnianiu określonych warunków przez cały okres spłaty kredytu.

– Dziś najniższą ratę klient zapłaci w BNP Paribas. W całym okresie kredytowania wyniesie ona 1726 złote. Na podobnym poziomie kształtuje się wysokość raty w ING, niewiele więcej zapłacimy w DNB Nord. Na tym tle propozycja PKO BP, mimo pierwszego roku obniżonej marży, prezentuje się mniej atrakcyjnie – mówi Elżbieta Kopka z Invigo – jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że oferta PKO BP jest korzystniejsza, jeśli chodzi o wysokość raty, od propozycji takich banków jak mBank, MultiBank, BZ WBK, Pekao S.A., Alior czy Getin. – dodaje.

Eksperci Invigo wskazują, że oprócz wysokości comiesięcznej raty warto brać pod uwagę wszystkie początkowe koszty, jakie będzie trzeba ponieść zaciągając kredyt. W niektórych bankach, jak na przykład w Banku Nordea, prowizja w wysokości aż 7500 złotych, powoduje, że mimo niższej raty, kredyt staje się mniej atrakcyjny. Choć w przypadku skredytowania prowizji, będzie to nieco ponad 20 złotych więcej co miesiąc do spłaty.

– Nowa oferta kredytów hipotecznych PKO Banku Polskiego jest na pewno ciekawą propozycją, która z pewnością spowoduje, że pozostałe banki w najbliższym czasie mogą dokonywać zmian w swoich propozycjach. PKO to największy polski kredytodawca i jego działania zwykle nie pozostają bez wpływu na konkurencję – komentuje Elżbieta Kopka. – trzeba jednak pamiętać, że na rynku jest wiele ofert, z których można wybrać najciekawszą. Kierowanie się wyłącznie wysokością miesięcznej raty i to w początkowym okresie spłaty kredytu, czy też pozycją rynkową banku może spowodować, że kredyt hipoteczny będzie droższy. Dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie propozycje dostępne na rynku – dodaje.