Studenci po raz 5 nominowali dziennikarzy do MediaTorów

40 nominacji do MediaTorów – Studenckich Nagród Dziennikarskich ogłosili, jak co roku, studenci dziennikarstwa. Czwarty już raz szansę na statuetkę mają Michał Majewski i Paweł Reszka, po raz pierwszy nominowany został fotoreporter. O miano największego ProwokaTORa rywalizować będą m.in. Roman Graczyk i Grzegorz Hajdarowicz.

Paweł Reszka i Michał Majewski zostali nominowani za książki „Daleko od Wawelu” i „Daleko od miłości”, które „rzetelnie i dociekliwie przybliżają ludzki wymiar polityki”. Dziennikarze otrzymali już MediaTora w 2008 roku. Zwyciężyli w kategorii ProwokaTOR tekstem „Wojna polsko – polska o tarczę antyrakietową” – za ujawnienie kontrowersyjnych fragmentów rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. W tym roku powalczą o statuetkę NawigaTORa z Wiktorem Legowiczem z Polskiego Radia Trójki, Robertem Mazurkiem, dziennikarzem Rzeczpospolitej i Przekroju, Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej i Andrzejem Stankiewiczem, piszącym do tygodnika Newsweek.

Pierwszym fotoreporterem nominowanym w 5-leteniej historii Plebiscytu jest Tomasz Gudzowaty. Studenci docenili go za pokazywanie, że zawężony przedmiot zainteresowania fotografa – w tym wypadku sport – może skupić jak w soczewce portret całej społeczności. W kategorii InicjaTOR, nagradzającej za pokazywanie oryginalnego podejścia do dziennikarstwa studenci nominowali również m.in. Tomasza Sianeckiego za jego program „Ciąg dalszy nastąpił” oraz Mariusza Szczygła za książkę „Zrób sobie raj”. To już drugie nominacje dla obu reporterów.

Polityka wydawnicza wobec Przekroju Grzegorza Hajdarowicza i książka „Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego” Romana Graczyka to zdaniem studentów odważne decyzje dające do myślenia i tym samym zasługujące na nominacje w kategorii ProwokaTOR. Oprócz właściciela Przekroju i publicysty Tygodnika Powszechnego nominowani w tej kategorii zostali Andrzej Poczobut z Gazety Wyborczej, za to, że z piórem w ręku walczy w obronie wartości demokratycznych na Białorusi, oraz Roman Kurkiewicz i Sławomir Sierakowski.

Drugi raz na kartach do głosowania studenci nie zobaczą 5 nominacji w najważniejszej kategorii Plebiscytu – AuTORytet. Zamiast tego pojawi się 13 pomocniczych propozycji, w których znajdą się nazwiska pojawiające się najczęściej w zgłoszeniach uczelni partnerskich w ciągu czterech lat oraz propozycje organizatora. Przede wszystkim jednak każdy ze studentów będzie mógł wpisać na karcie nazwisko osoby, która jest dla niego dziennikarskim autorytetem w kontekście całego dziennikarskiego dorobku, a nie tylko ostatniego roku.

MediaTory to Plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa 11 uczelni publicznych wybierają dziennikarzy i ludzi mediów, których działalność, w danym roku akademickim, uznali za wzorową. Do udziału w Plebiscycie zapraszana jest każda uczelnia publiczna w Polsce, na której dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Organizatorami piątej, jubileuszowej, edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory, Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ oraz Uniwersytet Jagielloński. Zwycięzców poznamy na Finałowej Gali 3 grudnia w Auditorium Maximum UJ w Krakowie.