Otwarcie Nowego Domu Jabłkowskich

22 września 2011 roku jest datą wyjątkową i wyczekiwaną nie tylko przez spółkę LHI i rodzinę Państwa Jabłkowskich. Chmielna 19 to adres, który powinien znać każdy warszawiak. Dziś wieczorem zgromadzi wiele osobistości, związanych z tym miejscem i jego historią, podczas uroczystego otwarcia. Towarzyszyć mu będzie wernisaż sztuki współczesnej, zorganizowany we współpracy z Galerią Milano. Wybitni współcześni artyści zaprezentują swoje obrazy, m.in. inspirowane Nowym Domem Jabłkowskich, które następnie będzie można nabyć podczas aukcji – jednej z atrakcji tego wieczoru.

Oficjalne otwarcie poprzedził panel zainicjowany przez LHI sp. z o.o., poświęcony rewitalizacji obszarów historycznych w stolicy. Obok przedstawicieli inwestora i rodziny Jabłkowskich, wzięli w nim udział przedstawiciele różnych grup zawodowych zajmujących się kwestiami nieruchomościowymi: kancelarii prawnych, firm doradczych, pracowni architektonicznych, a także varsavianiści i media. Dyskutowano przede wszystkim o rewitalizacji jako sposobie do przywracania do życia najbardziej wartościowych obszarów historycznej zabudowy Warszawy oraz o konieczności zwrotu majątków prawowitym właścicielom, a także roli, jaką NDJ i podobne inwestycje, mają szansę odegrać w rozwoju tkanki miejskiej i społecznej Śródmieścia.

„Nowy Dom Jabłkowskich to inwestycja, której wartości nie da się przeliczyć wyłącznie na złote czy euro. Poza ogromną dumą, którą odczuwamy ze zrealizowania tego projektu, mamy nadzieję, że NDJ da impuls do rewitalizacji całej okolicy, powrotu dawnej świetności i dalszej przemiany tego kwartału miasta” – mówi Robert Mandżunowski, CEO firmy LHI sp. z o.o., która zrealizowała projekt we współpracy z Domem Towarowym Braci Jabłkowskich SA.

Finalnie sześciokondygnacyjny obiekt przyjął funkcję biurową, oferując 2 850 mkw. powierzchni klasy A. Wyjątkiem jest 410 mkw. znajdujących się na parterze. Tam otwarty zostanie salon handlowy Polkomtel S.A. „Prowadzimy rozmowy z kolejnymi potencjalnymi najemcami. W chwili obecnej mogę jedynie zdradzić, że są to duże, znane firmy, które doceniają prestiż, lokalizację i wyjątkowy charakter Nowego Domu Jabłkowskich. Mam nadzieję, że informację o nowych najemcach będziemy mogli podać do publicznej wiadomości już niebawem” – dodaje Robert Mandżunowski.

Historia Nowego Domu Jabłkowskich, zlokalizowanego na rogu Brackiej i Chmielnej sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku. Inwestycja jest kontynuacją kupieckich tradycji rodziny Jabłkowskich, spadkobierców przedwojennych właścicieli Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, przy ul. Brackiej 25. Dom Handlowy przy Brackiej powstał w latach 1913-1914 i prężnie rozwijał się do 1939r.

„Przed wojną firma Braci Jabłkowskich zatrudniała 650 pracowników w Warszawie oraz 120 osób w filii w Wilnie. W związku z dynamicznym rozwojem podjęto decyzję o budowie nowego budynku na sąsiedniej działce, przy ul. Chmielnej 19, który miał zostać połączony z istniejącym obiektem przy Brackiej. Wybuch Drugiej Wojny Światowej przerwał te ambitne plany biznesowe, a władze komunistyczne w latach 50. ubiegłego wieku pozbawiły Rodzinę Jabłkowskich majątku” – wspomina Jan Jabłkowski, spadkobierca majątku braci Jabłkowskich. „Jestem bardzo szczęśliwy, że ja i moja rodzina doczekaliśmy się momentu, w którym ten teren odżywa właśnie w takiej formie. Rok 2001, w którym odzyskaliśmy tę nieruchomość był pierwszym fundamentalnym krokiem w stronę sukcesu. Wykonanie kolejnych nie byłoby możliwe bez odpowiedniego partnera. Cieszę się, że udało nam się wraz z firmą LHI znaleźć wspólny cel, język i pasję”.

Generalnym wykonawcą NDJ była firma Hochtief Polska S.A., jego projekt przygotowała  pracownia Atelier 3 Girtler&Girtler. Za proces komercjalizacji odpowiada firma Knight Frank.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu