Baltic Aviation Academy uruchomiła w Wilnie symulator lotu A320

Baltic Aviation Academy, litewski ośrodek szkoleń lotniczych, 16 września br. uruchomił w swojej wileńskiej siedzibie symulator pełnego lotu Airbusa A320. Wcześniej szkolenia praktyczne na ten typ samolotu, organizowane przez BAA, odbywały się w Southampton w Wielkiej Brytanii.

Ceremonię odsłonięcia, która odbyła się 16 września, uświetniło swoją obecnością ponad 100 przedstawicieli linii lotniczych, instytucji rządowych, ambasad oraz dziennikarzy z Europy Zachodniej, Japonii, Indii, Rosji i krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Zaproszeni gości mieli możliwość przetestować funkcjonalność nowego symulatora oraz wziąć udział w krótkich szkoleniach m.in. z gaszenia pożaru i zachowania się w sytuacjach awaryjnych na pokładzie samolotu oraz z zarządzania personelem pokładowym.

Uroczystej prezentacji symulatora dokonali Egle Vaitkeviciute, Prezes Baltic Aviation Academy, Gediminas Ziemelis, Prezes Zarządu Avia Solutions Group oraz Peter Niemy, Regionalny Szefo Rozwoju i Sprzedaży  na Europę w CAE.

– Podejmując decyzję o przeniesieniu symulatora lotu Airbusa A320 do Wilna koncentrowaliśmy się na zaspokojeniu rosnącego popytu na rynkach Europy Centralnej, Zachodniej i Rosji. Piloci z sąsiednich krajów teraz będą mogli odbywać szkolenie blisko, w Wilnie. Biorąc pod uwagę bieżący deficyt pilotów w Rosji i modernizację flot w oparciu o samoloty zachodniej produkcji, przewidujemy, że przeniesienie symulatora spowoduje wzrost jego obciążenia o 25 proc. – mówi Egle Vaitkeviciute, prezes Baltic Aviation Academy.

Baltic Aviation Academy wykorzystuje sieć składającą się z 17 symulatorów pełnego lotu oraz obecnie dwa urządzenia zlokalizowane w siedzibie w Wilnie, pierwsze z nich, symulator lotu Boeingiem 737 został zainstalowany w 2008 r. Instalacja została przeprowadzona przy współpracy z CAE, kanadyjską firmą posiadającą ok. 75 proc. rynku urządzeń do symulacji oraz ok. 50 proc. rynku szkoleń. Według ostatnio podpisanego porozumienia, CAE zostało dostawcą pierwszego wyboru usług szkoleniowych dla Baltic Aviation Academy.

Uruchomienie w Wilnie symulatora lotu Airbusem A320 to efekt dynamicznego rozwoju spółki w 2011 r. W pierwszej połowie roku wskaźniki BAA podwoiły się. Ponad 1,5 tys. specjalistów z zakresu lotnictwa, szkolących się w ośrodku, spędziło 7 tys. godzin w symulatorach pełnego lotu użytkowanych przez Baltic Aviation Academy. Pomimo spowolnienia gospodarczego BAA udaje się realizować plan inwestycyjny na lata 2009-2012, który zakłada rozwój infrastruktury, programów szkoleniowych oraz pozyskiwanie nowych symulatorów oraz rozwój unikalnego modelu biznesowego.

Airbus A320  jest jednym z najlepiej sprzedających się modeli samolotów w historii lotnictwa. Jest znany jako pierwszy samolot pasażerski, w którym wprowadzono system „fly-by-wire”, elektroniczny system sterowania statkiem powietrznym. Aby zaspokoić globalne zapotrzebowanie na ten model samolotu Airbus zwiększy produkcję do 42 szt. miesięcznie w pierwszym kwartale 2012 r.. Obecnie fabrykę opuszcza 36 maszyn miesięcznie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu