Jakich języków Polacy uczą się najchętniej?

Angielski jest najbardziej popularny wśród Polaków uczących się języków obcych. W pierwszych 9 miesiącach 2011 roku wybrało go nieco ponad 40 proc. osób podnoszących swoje kompetencje językowe. Na drugim miejscu znajduje się niemiecki, wybierany przez prawie co piątą osobę, i norweski, którego popularność znacząco się zwiększyła w ostatnich latach – wynika z danych ESKK.

Angielski wybrało 42 proc. uczących się języków, niemiecki 18,5 proc. a norweski 6,5 proc. Poza podium znalazły się m.in. czwarty w rankingu włoski (6,2 proc.) i piąty hiszpański (6,1 proc.). Tuż za nimi plasuje się francuski z wynikiem oscylującym wokół 6 proc.

– Otwarcie europejskich granic i zagranicznych rynków pracy powoduje, że Polacy coraz chętniej uczą się języków obcych – mówi Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły zajmującej się kształceniem na odległość. – W tym kontekście nie zaskakuje silna pozycja norweskiego. Norwegia jest przecież bardzo atrakcyjnym miejscem dla polskich emigrantów zarobkowych. W odróżnieniu np. od Rosji. Język tego kraju, pomimo dużego potencjału naszego wschodniego sąsiada, jest mniej popularny, uczy się go tylko 2 proc. osób. Choć i w tym wypadku można zauważyć wzrost zainteresowania, zwłaszcza rosyjskim biznesowym – dodaje.

W poszczególnych województwach, tak jak w całej Polsce, królują kursy języka angielskiego. Geografia ma jednak pewien wpływ na popularność kursów językowych. Zaskakująca jest np. popularność języka norweskiego na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem, gdzie uczy się go 10 proc. wszystkich kursantów. W Lubuskiem dużą popularnością cieszy się z kolei niemiecki – szkolenia z tego języka wybrało aż 20 proc. kursantów z tego regionu.

W pierwszej dziesiątce rankingu ogólnopolskiego znajdują się jeszcze holenderski i szwedzki, których uczy się po ok. 3 proc. osób oraz rosyjski (ok. 2 proc.) i duński (ok. 1,5 proc). Języki egzotyczne, jak chiński, arabski czy japoński, traktowane są wciąż jako hobby. Zainteresowanie ich nauką wykazuje średnio co setna osoba.

– Obserwacja rankingu pozwala wyciągnąć wnioski nie tylko na temat zainteresowania poszczególnymi językami w regionach, ale i na temat zmian w podejściu do nauki języków obcych. Coraz więcej osób, około 60 proc., wybiera kursy z pakietem multimedialnym umożliwiające naukę języków także z wykorzystaniem komputera – podkreśla Magdalena Szajbe z ESKK.

Połączenie tradycyjnej nauki na odległość ze zdobywaniem wiedzy przy komputerze najpopularniejsze jest wśród osób uczących się norweskiego i duńskiego. – Osoby wybierające te kursy zwykle chcą uczyć się szybko, dlatego wybierają metodę z większą liczbą ćwiczeń i narzędzi do nauki – mówi Magdalena Szajbe z ESKK. – Zwykle zaczynają od podstaw, a znajomość języka jest im potrzebna w pracy – dodaje.

Ranking pokazuje także, że najchętniej uczymy się języków od podstaw. Osoby wybierające kursy na poziomie początkującym stanowią ponad 65 proc. ogółu.

Ranking został stworzony na podstawie danych sprzedażowych ESKK za 2010 r. i pierwsze półrocze 2011 r.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu