Pachnieć i manipulować

W jaki sposób wykorzystując zapachy możemy mieć wpływ na ludzkie zachowanie? Czy możemy manipulować w „dobrym interesie”? Chcąc, nie chcąc robimy to dzięki feromonom…

Manipulacja – tak często powtarzane i wykorzystywane ostatnio słowo, ma wiele znaczeń. Zwykle kojarzona jest negatywnie, bo służy głównie do osiągania zamierzonych celów kosztem innych. Manipulację określono kiedyś obrazowo, jako „włamanie do umysłu ofiary i podrzucenie tam własnych pomysłów lub opinii w taki sposób, aby ofiara pomyślała, że sama jest ich autorem.” Manipulacja to jednak również wpływanie na otoczenie w zupełnie nieszkodliwy i bezkonfliktowy sposób. Skuteczne techniki wywierania takiego wpływu pomogą nam osiągnąć praktycznie każdy cel, który niekoniecznie musi być okupiony kosztem innych.

Szeroko pojęte określenie manipulacji to mnóstwo „narzędzi”, za pomocą których możemy osiągnąć swój cel. Niezależnie, czy dotyczy on sfery biznesu, życia prywatnego czy miłości.

Jednym z takich skutecznych narzędzi manipulacji partnerem są na przykład feromony, naturalne związki, wydzielane wraz potem i różnego rodzaju wydzielinami. Ich działanie wykorzystywane jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn w sferze kontaktów osobistych, bo feromony powodują, że przyciągamy do siebie ludzi. Osoby w naszym otoczeniu – nie wiedzieć dlaczego – stają się przyjaźnie nastawione, bardziej nam ufają, liczą się z naszym zdaniem. W sferze intymnej feromony to afrodyzjak, który zdecydowanie „rozgrzewa” atmosferę w sypialni, zwiększa namiętność i atrakcyjność nawet o 300%. Między innymi dlatego feromony kojarzone są z narzędziami manipulacji i do manipulacji są wykorzystywane.

Wielu sceptyków uważa, że korzystanie z feromonów, bez wspominania o tym partnerowi, to nieszczera manipulacja, niepozostawiająca drugiej osobie możliwości wyboru. Z drugiej strony coraz liczniejsze opinie zadowolonych z korzystania z feromonów klientów potwierdzają skuteczność działania tych związków.

Jeżeli możemy zwiększyć namiętność w naszym związku, poprawić relacje z partnerem, sprawić, że otoczenie będzie nas postrzegać pozytywnie; jeśli możemy zwiększyć swoją skuteczność zawodową czy w kontaktach z innymi, warto przetestować to coraz bardziej popularne narzędzie, jakim są feromony.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu