Ostatnie wyrwy w pierzejach Śródmieścia zabudowywane

Coraz mniej w Warszawie powojennych ran. Zabliźniają się ostatnie wyrwy w tkance miejskiej Śródmieścia. Od niedawna mamy kolejną ulicę z równą pierzejową zabudową po obu stronach. Mowa o Brackiej, gdzie powstał Nowy Dom Jabłkowskich.

Bracka ma szczęście do udanych projektów. Zakończono przy niej właśnie dwie udane realizacje – galerii handlowej Wolf Bracka i Nowego Domu Jabłkowskich. Pierwsza znajduje się u zbiegu Brackiej z Alejami, druga – w narożniku Chmielnej i Brackiej. Nowy Dom Jabłkowskich ma sześć kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Jak w przypadku pierwszej inwestycji pojawiają się emocje dotyczące przecięcia historycznej osi widokowej, tak jednocześnie nie da się ukryć, że Nowy Dom Jabłkowskich to jedna z ciekawszych inwestycji, jakie ostatnio powstały w Warszawie. W zabytkowy układ miasta zręcznie wkomponowano elegancki budynek biurowo-handlowy. Prace zastały zakończone, trwają ostatnie odbiory.

Rodzina Jabłkowskich, będąca w latach 30. ubiegłego stulecia właścicielem Domu Towarowego Braci Jabłkowskich przy Brackiej 25, kupiła sąsiednią parcelę przy ul. Chmielnej z myślą o rozbudowie obiektu. Jednak realizację planów przerwała druga wojna światowa. Po wyzwoleniu natomiast majątek rodziny Jabłkowskich został upaństwowiony. Dopiero po wieloletnich staraniach dawni właściciele odzyskali utracone mienie, m.in. działkę przy Chmielnej 19, na której wybudowano Nowy Dom Jabłkowskich.

Bracka to miejsce, w którym tradycja musiała wpłynąć na teraźniejszość. Stąd na elewacji zastosowano układ poziomów, czyli gzymsów, nawiązujący dokładnie do sąsiedniego, zabytkowego budynku. Klasyczna architektura Nowego Domu Jabłkowskich nawiązuje do najlepszych kanonów budownictwa przedwojennego. Prosta bryła oraz fasada budynku pokryta eleganckim kamieniem gwarantują ponadczasowość architektury.

Całość została starannie wykończona. We wnętrzu dominują szlachetne materiały i nowoczesne rozwiązania. Dla przykładu, w holu zamontowano dwie windy marki Schindler, których kabiny wykończono fornirem oraz zamontowano eleganckie poręcze i lustra. Windy posiadają nowy system przenoszenia napędu, dzięki czemu są wyjątkowo ciche. Zamontowany w nich mały silnik napędowy znacznie oszczędza miejsce. Zadbano o każdy detal zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu