Dwadzieścia lat polskich kart Visa

W ciągu 20 lat od wydania pierwszej w kraju karty płatniczej, którą była karta Visa, Polska z kraju znajdującego się w grupie najsłabiej rozwiniętych rynków europejskich w sferze kart płatniczych stała się szóstym rynkiem w Unii Europejskiej pod względem liczby kart Visa oraz krajem najszybciej upowszechniającym płatności zbliżeniowe Visa w Europie. Elementem, który do tej pory ograniczał rozwój płatności kartami w Polsce była sieć akceptacji – jedna z najsłabiej rozwiniętych w Europie, szczególnie poza dużymi miastami. Kluczem do zniwelowania dystansu w tej mierze jest finansowany przez banki-wydawców kart Visa program rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który został wdrożony w 2010 r.

Podczas tych 20 lat polscy użytkownicy otrzymali wszystkie podstawowe typy kart systemu Visa, od debetowych kart Visa do rachunku osobistego po najbardziej ekskluzywną kartę kredytową Visa Infinite. Już ponad 70% kart Visa wydanych przez polskie banki to karty z mikroprocesorem w standardzie EMV, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz umożliwia wprowadzanie nowych rozwiązań, jak np. płatności zbliżeniowe Visa.

„Pierwsza dekada rozwoju kart Visa w Polsce oznaczała dla nas intensywną pracę nad wdrożeniem wszystkich typów kart płatniczych, potrzebnych współczesnemu społeczeństwu i przygotowaniem środowiska ich akceptacji. Druga dekada to upowszechnienie i aktywizacja tych kart oraz prace nad przekonaniem Polaków, że obrót bezgotówkowy jest bezpieczny, wygodny i pożyteczny. Ostatnich zaś parę lat to czas dużej innowacyjności polskich bankowców w sferze wykorzystania nowych technologii i tworzenia niestandardowych modeli biznesowych, rozwijających rynek z korzyścią dla wszystkich jego uczestników” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

Zbliżeniowe karty Visa pojawiły się w Polsce w 2009 r.; dziś karty te są już w ofercie 18 banków, ich liczba przekroczyła 4 mln, a płacić można nimi w sposób zbliżeniowy w ponad 28 tys. terminali. Liderem rynku w tej mierze jest PKO Bank Polski z ponad 3 mln wydanych zbliżeniowych kart Visa. Kilka polskich banków przygotowuje się do wdrożeń płatności mobilnych Visa zarówno w oparciu o aplikację płatniczą na karcie SIM – czyli takie rozwiązanie, jakie zostało zastosowane w pierwszym w Polsce wdrożeniu prowadzonym w 2010 r. przez Visa wspólnie z Bankiem Zachodnim WBK oraz siecią Plus – jak i z wykorzystaniem innych technologii, jak karta microSD czy akcesoria do telefonów iPhone.

W ramach programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie, banki-wydawcy kart Visa wspierają finansowo agentów rozliczeniowych instalujących terminale płatnicze w firmach, które nie akceptowały wcześniej kart – szczególnie w mniejszych miastach i miejscowościach. Program ma doprowadzić do podwojenia sieci akceptacji do 400 tys. placówek w 2015 r. i jej zasadniczej modernizacji dzięki zainstalowaniu 200 tys. nowoczesnych terminali w placówkach mniejszych i średnich detalistów. W całej Polsce zostało już zainstalowanych ponad 48 tys. terminali objętych dofinansowaniem z programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie.

„Wiele z rozwiązań użytecznych dla polskich posiadaczy kart Visa zostało wprowadzonych dzięki współpracy banków w ramach Visa Polska, organizacji zrzeszającej polskie banki członkowskie Visa Europe – stowarzyszenia, które daje organizacjom krajowym duże pole decyzji w sprawach natury niekonkurencyjnej na poszczególnych rynkach. Chciałbym podkreślić dwie lokalne inicjatywy – wdrożenie usługi Visa cash back, umożliwiającej wygodną i bezpieczną wypłatę gotówki w kasach sklepowych oraz unikalny w skali Europy program Kartą Visa zapłacisz wszędzie, poprzez który banki-wydawcy kart Visa wspierają agentów rozliczeniowych i akceptantów, wspomagając rozwój sieci akceptacji kart płatniczych wszystkich systemów, z korzyścią dla konsumentów i polskiej gospodarki” – powiedział Tadeusz Kościński, Przewodniczący Visa Polska, Dyrektor Banku, Szef Obszaru Direct Banking w Banku Zachodnim WBK.

Pierwszą kartą Visa wydaną przez polski bank, a zarazem pierwszą w ogóle kartą płatniczą wydaną w Polsce była karta Visa Business do użytku służbowego, wyemitowana w 1991 r. przez Bank Inicjatyw Gospodarczych BIG S.A (obecnie Bank Millennium). Przez pierwsze sześć lat liczba kart Visa w Polsce rosła powoli osiągając 150 tys. w 1997 r. Pierwszy milion kart Visa wydanych w Polsce przypadł na koniec 1998 r. Obecnie liczba kart Visa wydanych przez polskie banki przekroczyła 22 miliony.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu